AİLELER DOPİNGE DİKKAT

Sporda doping kullanımı, spor ahlakına sığmamakla birlikte sağlığı da önemli ölçüde tehdit etmektedir. Sağlığından olan birçok sporcunun yanı sıra zaman zaman ölümle sonuçlanan durumların varlığı da bilinen bir gerçektir. Doping spordan neden uzaklaştırılamıyor diye düşündüğümüzde, maalesef insanın yüksek benlik duygusu karşımıza çıkıyor.

Performansı artırmak için uygulanan ve insan bünyesinde bir yıkım gerçekleştiren bu tür maddeleri kullanarak, benlik duygusuna yenilip hem spor ahlakımızı, hem de sağlığımı kaybedeceğimize, ayrıca ileride pişman olacağımıza, temiz spor yapmak en doğru yaklaşım olacaktır. Hal böyleyken, sporcuları bu konuda doğru bilgilendirmek ve dopinge yaklaşmalarını engellemekle yükümlü olan bazı kulüp yöneticileri ve antrenörlerin tam tersi bir tavır icinde olduğu da bir başka gerçektir. Peki bazı idareciler ve bazı antrenörler neden böyle yaparlar diye bir soru gelse, bunun temelinde yatan iki neden vardır. Birincisi yine benlik duygusuyken, ikincisi maddi çıkar sağlamak denebilir. Buradan şu sonuç ortaya çıkıyor ki; sporcunun temiz kalması için idareci ve antrenörlerin de temiz olması son derece önemlidir. Ülkemizde ve dünyada dopingle mücadele konusunda birçok resmi kurumun uğraşları olsa da, çözüm için yeterli olduğunu düşünmek aşırı iyimserlik olacaktır.

Her ailenin çocuğunu spora yönlendirirken, spor kulübü yada özel tesisin idarecileri ile antrenörleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Demek ki temiz bir spor için ailelerin de üzerine görev düşmektedir. Aileler çocuklarının okuluyla, sağlığıyla, beslenmesiyle nasıl yakından ilgileniyorlarsa, sporuyla da aynı ölçüde ilgilenmelidirler. Bu yaklaşım, sporcu gençlerimizi dopingden koruma noktasında bir hayli etkili olacaktır.

Dopingden arınmış bir spor camiası için, ailelerin üzerine düşen görevleri anlatmaya çalışmak, dopingin karşısında duran her spor insanının görevi olmalı.

 

Mert SIDAR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir