Sosyal Medya ve Spor Paydaşları

Sosyal Medya ve Spor Paydaşları

Sosyal medya tüm dünyada bir devrim niteliğinde buluş olarak yerini korumaya devam ederken spor sektöründe de bir devrimi başlattı. Sporun paydaşları olarak ifade edebileceğimiz sporcu, antrenör, kondisyoner, spor yöneticisi, spor kulübü, spor federasyonu, spor markası, spor okulu, taraftar, spor medyası, kamuda yer alan spor kurumları günden güne sosyal medyayı daha dikkate almaya başladı. Dikkate almayan hem maddi hem manevi olarak kaybetmeye mahkumdur.

Sosyal medya üzerinden taraftar örgütlenip bir maç öncesi, sırası ve sonrasında toplanıp takımın yararına neler yapabiliriz diye konuşabiliyor. Tabi bunu kötüye kullanan taraftar kitleleri de karşımıza çıkıyor.

Sporcu yaptığı bir davranışla takdir alabiliyor ya da sosyal medya da linç girişimine maruz kalabiliyor.

Kısacası spor kulübü, sporcu ya da diğer paydaşlar önemli bir takipçiye diğer bir ifadeyle kitleye sahipse denge unsurunu kurup kontrollü bir şekilde ilerlemek zorundadır. Buraya kadar bahsettiklerimiz biraz işin bize manevi boyutunu yansıttı. Maddi açıdan bakarsak; bugün dünya da bir instagram, facebook, linkedin, twitter, pinterest, tumblr paylaşımı başına binlerce dolar alan sporcu ve kulüpler var ya da spor markaları sosyal sorumluluk açısından kulüplerle, federasyonlarla ve diğer paydaşlarla iş birlikteliğine gidip kendi markasının değerini arttırırken iş birliği yaptığı kişi ya da kuruluşa da ciddi derecede mali gelir sağlıyor ve bu değeri kazanabilmek için sosyal medyada ciddi bir propaganda yapıyor, diğer bir ifadeyle dijital pazarlamayı kullanarak dijital PR yapıyor.

Gelecek yazımda sporcu, spor kulübü istatistiklerini sizinle paylaşacağım, üçüncü yazımda da dünyada ve Türkiye’de spor sektörünün sosyal medya kullanımını karşılaştıracağım, dördüncü yazımı da sizden gelen dönütler ışığında oluşturacağım. Gelecek yazı da görüşmek dileğiyle.

HAKAN NERGİS

Hayat Laftan Anlamaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir