GENÇLERİMİZİ SPORA YÖNLENDİRMEMELİYİZ

Bu konu yıllardan beri üstüne düşülen ve düşünülen, hakkında bir çok politika izlenen, yazılar yazılan, açıklamalar yapılan ve çalışmalar yürütülen ve sonuç !!!
Konu başlığı doğruydu, peki mantık ?

Peki, gençlerimizi spora yönlendirirken Türk spor kültürümüzü tanıttık mı ? Yoksa popülizme ve şekilciliğe kapılıp
gözde spor branşlarına mı yönlendirdik ? 466 bin lisanslı futbolcuya sahibiz, sizce kaç lisanslı binicilik sporcusuna sahibiz ? Rakamın 466 bine ne kadar uzak olduğunu hepimiz tahmin edebiliyoruz. Hani Türk çadırda doğup, at üstünde ölürdü ? 466 bin lisanslı futbolcuya sahip olmamız gençlerimizi spora yönlendirdiğimizin bir kanıtı mıdır ? !!!

Ve ebeveyn bakış açısı ve baskısı. Her ebeveyn çocuğunun bulunduğu branşta başarılı olmasını ister. Peki bunun dozajı aşıldığında başarısız olan genç bir sporcuyu spora devam ettirebilmek mümkün mü? Yıllardan beri annelerimizden duymuşuzdur hep “ Koşma ! Terleyip hasta olursun.” , “Koşma, düşüp bir yerini yaralarsın. “ diye. Gençlerimizi spora yönlendirmeden koşmanın,terlemenin,yaralanmanın sporun doğasında olduğunu ebeveynlerimize anlatmamız gerekir mi sizce ?

Gençlerimizi spora yönlendireceksek ve yeteneklerimizi, değerlerimizi güçlendireceksek ilk önce gencimizi doğru branşa yönlendirmesini sağlayacak bir sistem geliştirmeliyiz.

Aslında işin özeti şu; gençlerimizi spora değil sporu sevmeye yönlendirelim. O zaman işimiz daha kolay olacak…

Sinan Karaca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir