Hakemlerinde Duyguları VAR ” Sistemi “

Hakemlerinde Duyguları VAR ” Sistemi ”

(VİDEO YARDIMCI HAKEM/VIDEO ASSISTANT REFEREES)

Video yardımcı hakem, yardımcı hakemin maç görüntüsünü yeniden oynatarak mikrofonlu kulaklık vasıtasıyla iletişim kurduğu maç hakeminin futbol maçı sırasında verdiği bazı kararları gözden geçiren sistemdir. (Vikipedi)

Yeni olan her neyse uyum sürecinde herkesin bir fikri oluyor. Bu fikir sonucu çeşitli tartışmalar ve çözüm önerileri oluşmaya başlıyor. Bende fikrimi sunup bu sürece olumlu katkıda bulunmak istedim.

Gözlemlerim sonucu; hakemlerin VAR sistemiyle ilgili uyum çalışmalarının tam olarak gerçekleşmeden uygulamaya başladığını gözlemledim. Bir lansman, bir iki tanıtım ve bir iki eğitim toplantısıyla bu uyum süreci tam olmadı. Hakemler VAR sistemini içselleştirmeden bu teknolojiyle karşı karşıya kaldığı için sisteme tepkili gibi duruyorlar. Çünkü her insan aldığı kararın sorgulanmasını istemez. Aldığı kararın ilk anda doğru olduğunu sanabilir. Lakin hakemlerde bir karar alıyor ve VAR sistemindenki hakemlerden uyarı geliyor. Karar değişiyor ya da değişmiyor.

Maçları izlediğinizde hakemlerin VAR sistemine giderkenki, VAR ekranı başındaki ve VAR sisteminden ayrılıp karar verme aşamasındaki beden dilinden bunu anlayabiliyorsunuz. Kısacası hakemler şuan sistemi ve uygulamayı içselleştirecek zamanı bulamadılar. Hakemlerin uyum süreci devam ediyor.

Hakemlerinde insan olduğunu hata yapabileceklerini unutmamalıyız. Hakemlerinde duyguları, hissiyatları, aileleri ve çocukları VAR.

Ne yapılması gerekir ?

– Hakemlerin VAR sistemini içselleştirmesi sağlanmalı,
– Uygulamalı eğitimler artırılmalı,
– Sistemin hakemlere karşı olduğu değil, hakeme destek olmak için kullanıldığı benimsetilmeli,
– Kamuoyuna VAR sistemini iyi anlatmalı(özellikle taraftarlara).

Hakan Nergis

Spor Bilimleri Uzmanı/Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir