TÜRK FUTBOLU KAOSTAN KARLI ÇIKACAK

TÜRK FUTBOLU KAOSTAN KARLI ÇIKACAK

Başlık ilginç geldi, değil mi ?

– Büyük olarak tanımlanan kulüplerin borçlarının artması,
– UEFA kriterlerine takılmaları,
– Taraftar baskılarını azaltacak açıklamalarda bulunmaları,
– Ekonomik sıkıntılarını istikrarlı bir şekilde basın ve medya aracılığıyla kamuoyunu aydınlatmaları bize bazı değişimlerin sinyalini veriyor.

Yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde TÜRK sporculara bilinçli olmasa da zorunlu bir yönelişi gelecek sezonlarda göreceğiz. Bu yöneliş güzel bir durum tabi ki…

TFF’nin de gelecek sezonlarda yabancı sınırlamasında gerekli düzenlemeyi yapacağının gözlemini yapabiliyoruz. Gelecek sezonlarda yabancı sevdasından vazgeçip kendi gençlerimize yöneleceğiz. Bir türlü ortaya çıkartamadığımız TÜRK gencindeki potansiyeli zorunlu da olsa biraz çıkartacağız.

Örneğin;
Çin Futbol Federasyonu, 23 yaş altı Çinli oyuncuyu as kadrolarına alma zorunluluğu getirdi. 18 kişilik kadroda 4 olan yabancı sayısını 3’e indirdi. Çin futbolunda takımlar 5 yabancı oyuncu transferi yapabiliyor. Bizdeki yabancı durumunu zaten biliyorsunuz. Futbol ligi değeri olarak bizden geri olan Çin doğru hamleler yaparak liginin değerini ve kendi sporcularının dünyaya pazarlamasının alt yapısını da hazırlamaya devam ediyor. Futbol endüstrisinden de gelir elde etmek istiyor.

Çin Futbol Ligi Değeri: 469,33 mil. €
Türkiye Futbol Ligi Değeri: 666,95 mil. €
(2018, transfermarkt.com.tr)

Hakan Nergis

Spor Bilimleri Uzmanı/Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir