DOLAR VE TÜRK SPOR ENDÜSTRİSİ

DOLAR VE TÜRK SPOR ENDÜSTRİSİ

– Ülkemizde başta futbol, basketbol ve voleybol olmak üzere hemen hemen bütün spor branşlarında yabancı uyruklu sporculara ve antrenörlere döviz kuru üzerinden ödemeler yapılmaktadır. Bu da elimizde olan döviz kurunun yurt dışına çıkışı demektir.

Ne yapılması gerekir ?

Yabancı uyruklu sporcu ve antrenörlerle yarısı Türk Lirası yarısı da ilgili ülkenin para birimi ya da dolar ve euro üzerinden anlaşma yapılmalıdır. Hatta sporcuya kabul ettirilebilirse hepsi Türk Lirası üzerinden yapılmalıdır.

– Ülkemizde spor branşlarında kullanılan spor malzemelerinin çoğunu yurt dışından getirtiyoruz. Bunları temin etmek için dolar ödemesi yapmamız gerekiyor. Bu da eldeki dolarların yurt dışına çıkışı anlamına geliyor.

Ne yapılması gerekir ?

En çok yaygın olarak kullanılan spor malzemelerini üretecek bir spor fabrikası kurulmalıdır. Bunların hem yurt içine hemde yurt dışına satılması sağlanmalıdır. Böylece iç piyasada Türk Lirası dönerken yurt dışına satılan ürünler aracılığıyla dolar girdisi sağlamış olacağız.

– Ulaşım, kamp ve otel ücretleri ödemeleri ilgi ülkelerin para birimi üzerinden ya da Türk Lirası üzerinden yapmalı.

Ne yapılması gerekir ?

Spor kulüpleri, federasyonlar vb. kurum ve kuruluşlar uluslararası ve dış ilişkiler birimlerini yenilemeli ve bu doğrulta da çalışmalar gerçekleştirmelidir.

– Yurt dışı spor organizasyonlarına katılmak yerine yurt dışı olan organizasyonları yurt içine getirmeli. Getirilen organizasyonlar sayesinde ülkenin tanıtımı olacak, turist sayısı artacak ve döviz kuru girişiyle ekonomimize katkı sağlarken yurt dışına gidişler azaldığı için döviz elimizde kalarak ekonominin daha güçlü hale gelmesini sağlayacak.

Ne yapılması gerekir?

Organizasyon kurullarının gözden geçirilmesi, sporun içinden gelen organizasyon deneyimi olan kişilerin organizasyon kurullarında yer alması sağlanmalıdır.

Not: Sorun tespiti ve çözüm önerilerimden sadece bir kısmını içermektedir.

Hakan Nergis
Spor Bilimleri Uzmanı/Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir