Pilates Nedir ve Niçin Yapılmalıdır ?

Pilates, JOSEPH H. PİLATES tarafından birinci dünya savaşındaki askerleri tedavi etmek için uygulanmaya başlanılmış olup günümüzün zinde ve kuvvetli olmak için En tercih edilen egzersiz modellerinden biri olmuştur. 

Öncelikli amacı gündelik hayattaki aktiviteleri daha kaliteli hale getirmek olan pilates; çocuktan yaşlıya birçok yaş grubuna hitap edebilmektedir .sürekli oturarak çalışmak , çağımızın hastalığı olan uzun  süre aynı pozisyonda telefon ile oynamak ,duruş bozukluklarına sebep olan etkenlerin en başında gelmektedir . Omurlara binen yük Zamanla fıtığa sebebiyet vermekle birlikte var olan fıtığı da ağrılı bir sürece sokmaktadır . Pilatesle omurların arası ideal aralığa gelerek rahatlama sağlanır . Çocuklarda  doğru ve sağlıklı omurga gelişimi, osteoporoz ve menopoz süreçlerini en hafif şekilde atlatılması için ,kas kemik yapısının kuvvetlendirilmesi yani Bireysel ihtiyaçlar göz önünde bulundurarak kişiye özel planlanması gerekmektedir. Bu bakımından hedefe giden süreçte daha verimli bir yol katetmiş olunur.

 

Bedensel farkındalık oluşturarak , beyin beden koordinasyonunun gelişmesinde , en temel prensibi olan nefes ile birlikte doğru soluk alıp verme yeteneğini geliştirerek ruhsal ve zihinsel bütünlüğü sağlayıp ,konsantrasyon ve odaklanmayı da geliştirmektedir. Günümüzde fizik tedavi merkezlerinde dahil uygulanmakta olup seansların bitiminde iyileşme sürecinin devamı ve Ağrıların tekrar etmemesi için doktorlar da  pilatesi mutlaka önermektedir.. En iyi sonucu almak için haftada üç gün düzenli ve devamlılığı sağlanarak pilates yapmak gerekmektedir.

Buket ULUSOY GÜRSOY

Master Trainer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir