Ramazan Güven, yönetim kurulumuzun yüzde ellisi hanımefendilerden …

Röportaj: Sinan Karaca

Bugün Nişanca Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı ve Nişanca Mahalle Muhtarı Ramazan Güven ile birlikteyiz. Ramazan bey, öncelikle şampiyonluğunuz hayırlı olsun. Sizi tanımayanlar için kendinizden bahseder misiniz ?

Şampiyonluğumuzla ilgili güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. 1959 Isparta Yalvaç doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım, 1960 yılından itibaren Eyüp Sultan Nişanca ’da ikamet etmekteyim. Uzun yıllar esnaf olarak hizmet ettiğim mahalleme 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde muhtar adayı oldum ve seçilerek 1999-2009 yılları arasında görev yaptıktan sonra bir dönem ara verip 2014 seçimlerinde tekrar aday oldum  ve  şuan da Nişanca mahalle muhtarı olarak görevimi sürdürmekteyim.

Bize Nişanca Gençlik ve Spor Kulübü’nün tarihçesini anlatır mısınız?

Kulübümüz 1972 yılında kuruldu, tabi o zamanlar gayri federe bir mahalle takımı statüsündeydi. Sporun içinde olduğumdan İstanbul’un en eski tarih kokan mahallerinden olan Nişanca mahallemizde olan bu kulübü federe yapıp amatör olarak liglerde mücadele edebilmesi için 2017 yılında dernek kurup TFF’ye bildirip federe olmasını sağladık. Bu konuda beni yalnız bırakmayan başta eşime, aileme ve yönetici arkadaşlarıma, bizlere destek veren Eyüp Kulüpler Birliği Başkanımız Metin ÇIRPAN’a dernek kuruluş aşamasında Rahmi UÇAK hocama, İASKF yöneticimiz Asım ÖZDEMİR, Ali TANRIYAŞÜKÜR başkanıma ve birlikte yol aldığımız Ali DÜŞMEZ başkanıma, Eyüp Sultan Belediye Başkanımız Remzi AYDIN’a teşekkür ederim.

Bu sene ki şampiyonluğunuzu tanımlayın dersek nasıl tanımlarsınız? 

BU ŞAMPİYONLUĞUN ADI SEVGİ ŞAMPİYONLUĞUDUR, futbolcusunun hocasına, hocasının yöneticisine, yöneticisinin başkanına, başkanının gençliğe, spora ve mahallesine olan sevgisinin ŞAMPİYONLUĞUDUR.

Kulübünüzün gelecek yıllardaki hedefleri nedir ? 

Öncelikle idman yapacak bir sahaya kavuşmak ve sporun değişik branşlarında faaliyet göstermek, kız futbol takımı, basketbol, voleybol, atletizm gibi benzeri branşlarda da yer alarak, bu sayede gençlerimize sahip çıkmak istiyoruz, iyi çalışmalar sonunda bu sene olduğu gibi başarılı sonuçlar alma hedefindeyiz.

Yönetim kurulu listenizde Beden eğitimi ve spor mezunu kişi ya da kişiler var mı ? Varsa neden var, yoksa neden yoklar ? 

Yönetim kurulumuzda beden eğitimi ve spor mezunu bir arkadaşımız şuan için yok, fakat bundan sonra olabilir. Çok kısa zamanda faaliyete başladığımız için olmadı, çok değerli arkadaşlardan oluşan bir yönetim kurulumuz var, ayrıca belki de ilk olabilir, yönetim kurulumuzun yüzde ellisi hanımefendilerden oluşmaktadır.

Kulüp başkanı olmanız yanı sıra muhtarsınız da ikisi aynı anda yürütürken yaşadığınız güzellikler ve problemler neler oluyor ? 

İsteyerek muhtar oldum ve çok severek yapıyorum. Muhtarlık görevimde gerçekten çok yorulmama rağmen sporu ve gençliği çok sevdiğimden başkanlık yaptığım takımım aslında beni çok dinlendiriyor ve stres atmama da vesile oluyor. Birde uğraşların sonucunda şampiyonluk gelince bütün yorgunluklar gidiyor.

Sporun gelişimi için neler söylersiniz ? 

Bu tamamen imkanlarla ilgili spor yapılacak zeminin kesinlikle oluşması gerekir, imkanlar oluştuğunda yapılacak çok güzel işler var.

Eyüp ilçesinde yerel yönetimin yeterince desteğini alabiliyor musunuz ? 

Evet, biz bu dönem Eyüp Sultan İlçesi kulüpleri olarak gerçekten şanslıyız. Belediye başkanımız, spora ve gençliğe çok değer vermekte , diğer ilçelerden duyduklarımıza göre biz daha iyi destek alıyoruz. Destekleri için belediye başkanımız Sayın Remzi AYDIN’a ayrıca teşekkür ederim.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz ?

İnsan olmanın, toplu yaşamanın, sağlıklı olmanın, tanışıp dost olmanın ‘‘ EN ÇIKAR YOLU SPORDUR ’’. Size ve okuyucularınıza saygılarımı sunuyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir