Ahmet Dal, dünya’nın dört bir yanındaki kayak Merkezleri arasında şehre

Röportaj: Sinan KARACA

Bugün Erzurum Spor AŞ Genel Müdürü Sayın Ahmet DAL ile birlikteyiz. Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Başarıya giden yolda ne gibi zorluklarla karşılaştınız ve bu zorluklarını nasıl aştınız?

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Üsküdar’da tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor bölümünden mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. okul spor salonları projesinde yer aldı. 2010 yılında 2. lisans eğitimi olarak Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi.  2012 yılında Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri’nde yüksek lisansını tamamladı.

2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. şirketinde organizasyon görevlisi olarak çalışmaya başladı. Sırasıyla ARGE sorumlusu, iş geliştirme şefliği, basın müşavirliği iletişim uzmanı, genel müdürlük ofis birimlerinde çalıştı. Son olarak proje sorumluluğu görevinde bulunurken 2014 yılında Erzurum Büyükşehir Belediye başkanımız Sn. Mehmet Sekmen Bey’in spora dair gelecek projeleri için Erzurum’a gelerek Erzurum Spor A.Ş.’nin kurucu genel müdürü olarak göreve başladı.

2005 Universiade İzmir, Fenerbahçe Spor ve Bilim Kongresi, Formula1, Moto GP, WTA Tour Tenis İstanbul Cup, FIBA 2010 Dünya Kupası, FIFA U20 Dünya Kupası, TEB BNP PARIBAS Tenis Şampiyonası, Avrasya (İstanbul) Maratonu, 2011 Universiade Erzurum’da organizasyon gözlemcilik, 2015 EYOF gözlemciliği gibi öğrencilik ve iş hayatında birçok spor organizasyonunun yanı sıra çok sayıda panel, sempozyum ve seminerde değişik pozisyonlarda aktif olarak görev yaptı.

2.Uluslararası Herkes İçin Spor ve Spor Turizmi Kongresi’nde (Antalya) poster ve seminer sunumu ve ”Spor Şirketlerinde Örgütsel Sosyalleşme” adıyla yayınlanmış yüksek lisans tezi bulunan Dal, 2005-2007 yılları arasında Kocaeli’de yerel bir gazetede spor müdürlüğü yapmıştır.

Erzurum’da 4 yılda 250 ‘ye yakın spor organizasyonunun gerçekleştirilmesi, spora dair özel projelerin hayata geçirilmesi ve birçok tesisin yapılmasında katkıları oldu.

Hali hazırda B.B. Erzurum Spor Yönetim Kurulu Üyeliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü asbaşkanlığı, Erzurum Basketbol İl Temsilciliği üyeliği, İstanbul – Erzurum Dostluk Grubu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Erzurum’da düzenlenen EYOF 2017 ‘de açılış kapanış seremoniler direktörü olarak görev yapmıştır.

Erzurum Spor AŞ: Şehrimizde 2014 yılında kurduğumuz Erzurum Spor AŞ şirketimiz belediyemiz bünyesinde Erzurum’da yaşayan vatandaşlara yönelik spor kültürünü artırıcı ulusal ve uluslararası sportif organizasyonlar ve halkın yararlanması için belediye bünyesindeki tesislerin işletmeciliğini amaçlayan bir anonim şirkettir.

Kentte kitle ve madalya sporunu önceleyen, spor bilincinin yerleştirilmesine dönük Faaliyetlerde bulunan iç ve dış ilişkilerini buna göre düzenleyen, çalışanları bu hedefe yönlendiren bir spor şirketiyiz.

Zorluklar: Öncelikle sporun evrensel boyutu olduğunu bilmek ve ona göre davranma zorunluğu yolumuzu aydınlatmaktadır. Yani doğrunun size göre bize göresi yok. Tıpkı bir matematik formülü gibi. 2 kere 2 4 gerçeğindeki gibi sporda doğrular dünyanın her yerinde aynıdır.

Coğrafi koşullar ve spor kültürü dışındaki konuların hepsi benzer yapıdadır. Eğer sportif bir faaliyette bulunacaksanız yapacaklarınız bütün kentlerde hemen hemen aynıdır. İşe amaç ve planlamayla başlarsınız. İş bölümü yaparsınız. Personel temini sağlarsınız. Yetki ve sorumluluk dağıtırsınız. Koordinasyon süreci ve denetimle devam edip geri bildirimle neticelendirirsiniz.

Tesis işletme faaliyetlerimiz de yine az kaynakla zamanı doğru kullanarak, çok sayıda insana mümkün olduğu kadar çok branşta hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Bir spor salonunda standart ölçülerden şaşmamak kaydıyla beyaz çizgilerle basketbol, mavi çizgilerle voleybol, kırmızı çizgilerle hentbol branşı hizmeti verebilirsiniz. Bu şekilde fonksiyonel bir kullanım gerçekleşmiş olur. 3 farklı branşta sporcu yetiştirmiş olursunuz. Daha geniş kitlelere ulaşırsınız. Yine tribünlerin altı malzeme odası veya soyunma odası idari ofis gibi dizayn edilebilir. Tesislerin ışık ısı dengesi, halka yakın bir lokasyonda olması, ulaşım kolaylığı, standart kapasite kullanımının sağlanması, ihtiyaca cevap verir nitelikte olması gibi konular da imalat aşamasında tesisin yönü konumu gibi değişik çevre faktörlerini devreye almayı gerektirir.

Zorluklar zaman zaman bu gibi konuları sizler gibi bu işin yürütücüsü işletmecisi olanların bu tür imalat veya organizasyon süreçlerinin başından itibaren içerisinde olmamasından kaynaklanmakta. İhtiyaca cevap verir bir tesis yapılamadığında işletmesi de zor olmakta. Anadolu’da sporu, İstanbul’dan giderek bir hayat biçimi haline getirmek için önce yukarıdaki süreçleri tamamlamanız gerekiyor bu da zaten 2-3 yılınızı alıyor. Sonra meyvesini toplamaya başlıyorsunuz.

Şehirdeki spor algısı özellikle evlerdeki çocuklara ulaştığınızda tamamen başka bir boyuta taşınıyor. Çocuğuna işleri veya diğer sorumlulukları yüzünden vakit ayıramayan anne babaların bu çocuklarını yaz kış spor yaptırdığınızda hem belediye olarak halkınıza bir hizmeti gerçekleştiriyor, hem siyasi olarak size dönüşü sağlanıyor hem de siz işinizin hakkını vermiş oluyorsunuz.

Eğer bir şehirde Sportif bir hareketlenme amaçlıyorsanız çocuklardan başlamalısınız. Çocuğunu bir hafta kayak yaptırdığınız aile diğer hafta kendilerine kayak takımı alıp bu sporu yapmaya başlayabiliyorlar…

 

Dünya ile ülkemizi kıyaslarsak spor anlamında hangi konumdayız? Olumlu ve olumsuz noktalarımız nelerdir?

Üniversite yıllarında Karşılaştırmalı spor yönetimi adıyla aldığımız bir ders vardı. Bu kapsamda bizler de araştırma yaptığımızda dünyanın sportif boyutta önemli gelişmiş ülkelerinin hiçbirisinde merkezi teşkilatlanma görmedik. Bazı ülkelerdeki bakanlıklar var ama onların sporla ilgileri finansmanla veya belli konularla ilgili denetimle sınırlı. Bizdeki gibi 81 ilin, federasyonların, tesis projelerinin, gençlik ve sporla ilgili genel konuların, problemlerin yüküyle uğraşmıyorlar. Sporu yerele ve gönüllü kuruluşlara devrederek kendi içerisinde bir organizasyon gerçekleştirmiş durumdalar.

Spor gönüllü bir faaliyettir. Zorunluluk veya parayla yapılan bir sportif etkinlik arzu edilen sonucu veremeyebiliyor bazen.. Ülkemizde de sporu yöneten büyüklerimiz, Gençlik Spor Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz, kısacası sporun yönetildiği merkezin yükünü hafifletmek elzemdir. Belediyeler ve diğer gönüllü spor kurumları,  üniversiteler, STK benzeri sporla ilgili oluşumlar artık daha çok devreye girmeli. Bununla birlikte spora ve sporcuya desteğin daha sorunsuz daha hızlı ve daha etkili bir şekilde gerçekleşmesinin önü açılabilir.

Sporla ilgili kurumlara sporun içerisinden yetişmiş, sporu bilen, sporla ilgili konulara hakim insanların gelmesi bu işin ciddiyetinin farkına varılması ve hedeflenen amaçlara en kısa ve en hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacaktır.

Eminim ki mevcut Gençlik Spor Bakanlığımız süreçte sporumuzla ilgili bahsettiğimiz konularla ilgili radikal ve sektörün yararına kararları ve uygulamaları bir an önce hayata geçirecektir.

Bizler aslında çok şanslıyız. Sporu seven, sporun içerisinden gelen, daha teri soğumadan turnuva ayırt etmeksizin sporcularımızı arayıp tebrik eden bir cumhurbaşkanımız var. Özellikle Ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmayı ülke prestiji için oldukça önemseyen ve 2020 Yaz olimpiyat ve paralimpik oyunları, adaylık sürecinde ciddi şekilde lobi süreci yürüten, konuyla ilgili kişi ve kurumları adeta seferber ederek bizzat oylama için Arjantin’e giden bir Cumhurbaşkanımız var. Aynı şekilde 2026 Kış Olimpiyat Oyunları için de en büyük destek yine kendilerinden..

 

Spor AŞ olarak nasıl faaliyetler yürütüyorsunuz? Çalışmalarınız ve projelerinizden bahseder misiniz?

Erzurum’da faaliyete başladığımız 2014 yılından beri önemli işler başararak bu sürede “Sporda Altın Yıllara” imza attık.

Sporun toplumsal hayattaki rolünü bilen ve Erzurum’u sporda dünya kenti yapma hedefiyle şehirde olağanüstü yatırımlara imza atan başkanımız Mehmet Sekmen Beyle; 4 yıl içerisinde spor adına birçok ilki gerçekleştirdik. Spor kültürünün ve altyapısının hedeflendiği birçok spor projesini hayata geçiren, 200 ulusal ve 45 uluslararası spor organizasyonuna imza atan, kulüpleşme faaliyetleriyle adından söz ettirerek tesisleşme hamlesiyle de Erzurum’a sporda altın bir dönem yaşatıyoruz.

 

Her yıl düzenlenerek gelenekselleşen Güreş, Atletizm, Karate, Tenis, Basketbol ve diğer branşlardaki organizasyonlarla Erzurum’da sporun her dalında faaliyetlerini sürdüren, yaz ve kış spor okulları, amatör spor kulüplerine yardımlar, spor bilimleri fakültesi, askeri lise ve spor liselerine hazırlık kursları, köylerden öğrencileri getirdiğimiz kayak ve buz pateni yaptırdığımız projelerimiz de dahil olmak üzere birçok özel projeyle spor kenti olma hedefine adım adım yaklaşmaktadır.

Erzurum ülkemizde bir çok kış sporlarına ev sahipliği yapıyor. Tesis anlamında da ileri seviyede. Daha da ileri nasıl gidebiliriz yoksa şuan yeterli mi ?

4.000 seyirci kapasiteli Güreş Arena, 6 adet Açık ve 3 adet Kapalı Tenis Kortları, 2 adet Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve 2 adet Spor Salonu 2 Adet Açık Basketbol ve 1 adet açık Voleybol Sahaları, Trafik Eğitim Pisti, 4 adet Fitness Salonu, 2 Adet Güreş antrenman sahasının yanı sıra Erzurum’un iklim özellikleri ve yüksek rakımda bulunmasından dolayı FIFA standartlarında 11 adet futbol sahasıyla 1. Etap ve 2. Etap  Yüksek İrtifa Kamp Merkezi Türk sporuna kazandırdık.

 

YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ

Erzurum Büyükşehir Belediyemiz tarafından Türk futboluna kazandırılan, Palandöken Dağı eteklerinde 1800 rakımda yer alan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi yerli ve yabancı birçok futbol takımına hizmet veriyor. Futbolda özellikle yaz kamplarında dünyanın sayılı merkezlerinden birisi olması hedeflenen Kamp Merkezi 2 etaptan oluşuyor.

  1. Etap içerisinde 5 adet FIFA standartlarında futbol sahası, 2. Etap içerisinde 6 adet FIFA standartlarında futbol sahası, 5 adet istasyon çalışma sahası, 1 adet kaleci antrenman ve şut çalışma sahası, modern soyunma odaları, doktor odası, hakem odası, antrenör odası, masaj odası, şok havuzu, kafeterya, idari bina, toplantı salonları yer almakta ve her saha için ayrı otopark bulunmaktadır. Ayrıca profesyonel çim ekibiyle sahanın zemini özel olarak hazırlanıyor.

Yerli ve Yabancı futbol takımlarının yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Pro Lisans UEFA A Lisans Kursu ile UEFA B Lisans Kursu, ayrıca kız ve erkek Futbol Köyleri Projesi’ne de ev sahipliği yapan tesisler, Palandöken Dağı’nın eteklerinde, 1800 rakımda misafirlerine hizmet veriyor.

Özellikle Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında serin havasıyla, sis, yağış engeli olmadan, takımların konforlu bir şekilde kamp yapmasına olanak sağlayan Yüksek İrtifa Spor Kompleksi’nin havaalanına mesafesi 15 dakika, Palandöken Dağı’ndaki otellere 2 dakika mesafede yer alması, şehir merkezinde 5 dakikalık mesafede yer alıyor. Kış turizmi açısından benzersiz kayak tesisleriyle adından söz ettiren Erzurum, yaz turizmi ve kamp merkezi etkinlikleri için ülkemizin en önemli lokasyonu olarak dikkat çekmektedir.

EJDER3200 KAYAK MERKEZİ,

Palandöken Dağının belediyemiz uhdesine geçmesinden sonra yapılan birçok yenilik ve projelerle Ejder 3200 Dünya Kayak Merkezimiz her yıl artan yerli ve yabancı turist sayısıyla adından söz ettirmeye başladı. Kış sporları açısından oldukça büyük öneme sahip 2026 adaylığı yolundaki en önemli değerimiz Palandöken Dağı ve tesislerin geliştirilmesi sürüyor.

 

Dünya’nın dört bir yanındaki Kayak Merkezleri arasında şehre en kısa mesafede olanıdır. Ejder3200 Kayak Merkezinin başlangıç noktasından havaalanına olan mesafemiz sadece 15 dakikadır. Otobüs Terminali, Ejder 3200’e 10 dakika uzaklıktadır. Şehir merkezi ve şehrin tüm olanakları Ejder 3200 Kayak Merkezine 5 dakika uzaklıktadır. Ejder 3200 Kayak Merkezinin kar tipi toz karıdır. Toz kar, en tatlı kar türüdür. Dünyadaki kayakçıları ve snowboardcuların yeni gözdesi artık Ejder 3200 Kayak Merkezi. Ejder 3200 Kayak Merkezi, Türkiye’nin en büyük kayak alanıdır ve birçokları tarafından iyi otel, iyi şartlar, iyi imkanlar ve Colorado tipi toz ile değerlendirilir. Kayak alanı 3185 m yükseklikte olup kış aylarında 4-5 ay kar ile kaplıdır. 12 km’lik bir eğim uzunluğu, Türkiye’nin en uzun kayak pisti Ejder 3200 Dünya Kayak Merkezi’ne aittir.

 

2026 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na aday olduk. Şansımız nedir? Rakiplerimize göre hangi konumdayız?

02-04 Mayıs 2018 tarihleri arasında IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) yetkilileri şehrimize geldiler. Tesislerimizi, konaklama yapılacak yerleri, oyunlar köyünü ve organizasyonda kullanabileceğimiz alanları gezdiler, toplantılar yaptık, çeşitli notlar aldılar. İşbirliği ve diyalog sürecimiz sürüyor.

2026 yolundaki rakiplerimiz güçlü. Kanada’dan Calgary, Avusturya’dan Graz, İsveç’ten başkent Stockholm, İsviçre’den Sion, Japonya’dan Sapporo’nun yanı sıra, İtalya’dan ortak aday olmak isteyen Cortina d’Ampezzo, Milano ve Torino kentleri, 2026 Kış Olimpiyatları adaylığımızdaki rakiplerimiz.

Aday kentler Ekim ayına kadar sürecek bir diyalog sürecine girecekler ve bu süre sonunda IOC, belirlediği sayıdaki kenti bir yıl sürecek adaylık aşamasına davet edecek. Kazanan aday IOC’nin 2019 Eylül ayında Milano’da yapacağı toplantıda kesinleşecek.

Adaylardan Calgary 1988, Sapporo 1972 ve Cortina 1956 yıllarında kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış kentler. Biz inanıyoruz ki bu organizasyonu biz Türkiye olarak Erzurum olarak düzenleyeceğiz.

 

Spor kültürünü nasıl tabana yayabiliriz ve sürdürebiliriz?

Gelişen teknoloji, çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan obezite, hareketsizlik sorunu, betonlaşma, çocuk oyun alanlarının daralması gibi etkenler sosyal hayatımızı tehdit eden, geleceğimizi olumsuz etkileyen gelişmeler. Bütün bunlar sporun yaygınlaşması ve spor kültürümüzü ciddi şekilde etkilemektedir.

Sporun yaygınlaşması için yapılacak çok şey var. Ama hayat nasıl aileden başlıyorsa spor da aynı şekilde aileden başlamaktadır. Spor yapan, sporu bilen, sporun faydalarının farkında olan anne babalar çocuklarına çok küçük yaşta spor kültürünü ve bilincini aşılamalıdır. Bazı toplumlarda spor lüks, gereksiz zaman kaybı olarak görülebilmekte. Benim çocuğum okuyacak diyerek bir karşılaştırmaya giden anne babalar var. Halbuki spor yapan çocukların eğitim hayatları bu sayede pozitif yönde etkilenebilmekte. Lisanslı aktif şekilde spor yapmak bir tercih, lakin boş zamanlarında, enerjisini atabilmek için, sağlıklı bir yapıya sahip olmak için çocukların spor yapmalarına imkan tanımak gerekir. Sporda yetenekli çocuklar daha çabuk öğrenirler, stresle başa çıkmayı öğrenirler, riski göze alırlar, başarısızlık motivasyon unsuru olabilir.

Bizler kurumsal olarak yukarıda saydığımız tehditlerin farkındayız ve özellikle yaz ve kış spor okulları projelerimizle 5 yıldır çocuklarımıza 20 farklı branşta spor hizmeti veriyoruz. Milli eğitim bakanlığı, üniversitelerimiz, federasyonlarımız ve kulüplerimizle birlikte iş birliği içerisinde bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz hemen her evden bir çocuğumuza spor yaptırmak ve bu sayede ailesinde, çevresinde bu farkındalığı onun aracılığı ile yaymak. Bu konuda 5. Yılımızda da toplam kış spor okullarından 20.000 yavrumuza temel kayak eğitimi verdik, yaz spor okullarımızda da 20 branşta yine toplam 22.000 yavrumuza ulaşmış durumdayız. Sporla ilgilenen özellikle Anadolu’daki belediyelere ve diğer kurumlara önereceğimiz şey 12 ay boyunca çocukların gelmesini bekleyerek değil onları evlerinden, okullarından taşımalı sistemle spor salonlarına getirip spor kültürünün artırılması ve yaygınlaştırılması sağlanabilir.

 

Spor yapmayan bir bireyi şu an  spora davet etmek isteseniz neler söylerdiniz ?

Bu sorunun aslında birçok cevabı var. Spor yapan ve yapmayan bireyleri karşılaştırdığınızda aslında sporun ne denli önemli olduğunu görebilirsiniz. “İşleyen demir pas tutmaz” atasözümüz tam anlamıyla spor üzerine söylenmiş bir söz gibidir. Sağlığımızı koruyan en temel unsurlardan birisidir spor yapmak.

Hareketli yaşamak, hareket etmek, düzenli, planlı, programlı ve istikrarlı bir şekilde spor yapmak stresi azaltır  , endişe ve kuruntularımızdan arınmaya, sağlıklı uykuya, özgüvene, iş verimini artırmaya, zihinsel ve fiziksel gelişime, iletişime, sosyalleşmeye, bol enerjiye, depresyondan uzak kalmaya, sigara ve zararlı madde kullanımını ortadan kaldırmaya yönelik birçok katkısı vardır sporun insan hayatında. Aynı zamanda en çaresiz kaldığımız hastalıklardan birisi olan yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarını azaltmaya, kas, kemik, eklem rahatsızlıklarından korunmaya, iskelet, sinir sistemimizi geliştirmeye, ilaç kullanımını azaltmaya, bağışıklık sistemini en iyi şekilde çalışmasına, şeker hastalığı, obezite gibi birçok hastalığın önlenmesine, tedavisine katkı sunar spor. Sadece bir boş zaman etkinliği gibi görülmemeli. Erken yaşlarda çocuklarımızı spora teşvik etmeliyiz. Bir hayat biçimi haline getirmeliyiz. Ancak bu şekilde sağlıklı bir neslin temellerini atmış oluruz.

3 yılda 3 şampiyonlukla Süper Lige yükseldiniz. Neler söylemek istersiniz?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılından itibaren spora önemli ölçüde yatırımlar yaptık. Tesisleşme Yüksek İrtifa Kamp Merkezi gibi birçok spor branşı için şehrimize spor tesisleri kazandırdık. Erzurumlu vatandaşlarımızın en önemli değerlerinden birisi olan ve mazisinde Süper Lig olan Erzurumspor’umuz için kısa orta ve uzun vadeli planlar yaptık.

İlk yılımızda 2015-2016 sezonunu 3. Lig şampiyonu, 2016-2017 2. Lig Play Off şampiyonu ve 2017-2018 yılında da yine Play Off şampiyonu olarak rakiplerimizi saf dışı bırakıp destansı bir şekilde 20 yıl aradan sonra Süper Lige yükseldik. 3 yılda 3 kez üst üste şampiyon olarak tarihe geçtik. Şimdi hedefimiz bu ligde kalıcı olmak ve Erzurum’u dünyanın sayılı futbol kentlerinden birisi haline getirmek.

 

Le Sport Magazine ekibi olarak bize ayırmış olduğunuz vakit için teşekkür ederiz. Son olarak dergi okurlarımıza neler söylemek isterseniz ?

Bu sayınızda bizlere yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Erzurum Spor A.Ş. şirketimizi Anadolu’da Erzurum’da hayata geçirerek 4 yılda elimizden geldiği ölçüde çalışmalar yaptık. Erzurum gibi birçok Anadolu şehrinde benzeri yapılanmalar sporun gelişmesi, spor kültürünün ve bilincinin artmasına vesile olacaktır.

Tarihi güzelliklerinin yanı sıra kışın kayak ve yazın outdoor spor faaliyetlerimize katılmanız için sizleri ve değerli okurlarınızı Erzurum’a davet ediyorum. Tekrar ilginize teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir