Ramazan İmamoğlu, federasyonumuz bu konuda oldukça başarılı…

Röportaj: Sinan Karaca

Bugün Badminton Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı ve Dünya Okul Sporları Federasyonu As Başkanı Sayın Ramazan İmamoğlu ile birlikteyiz. Kendisine bizi kırmadığı için teşekkür ediyoruz. Kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

Merhabalar, 1969 yılında Ankara da doğdum aslen Kırşehirliyim, ilk, orta , lise ve üniversite eğitimimi Ankara da tamamladım , Gazi Ün. Bed. Eğt. Ve Spor YO. Öğretmenlik bölümü mezunuyum 9 yıl aynı üniversitede öğretim elemanı olarak çalıştım bu süreçte yüksek lisans ve doktora derslerimi Gazi Ün. Sağlık Bilimleri Enstitüsünde tamamladım, 1991 yılında Türkiye de Badminton sporu ilk başladığında bu spor la tanıştım. Ülkemize ilk uluslar arası başarı olan balkan 3.lüğü alan takım da yer aldım ve defalarca gerek üniversite takımında gerek ferdi gerekse Türkiye Şampiyonu oldum 1996 yılından itibaren Hem milli takım hem de Antrenör eğitimlerinde bulundum ve halen Badminton federasyonu eğitim kurulu başkanıyım.

Başarıya giden yolda ne gibi zorluklarla karşılaştınız ve bu zorlukları nasıl aştınız ?

Başarıya giden yolda belki çok klasik olacak ama Çok çalışmak, ama dürüst ve samimi olmak birinci felsefem oldu. Devletimizin imkanları ile katıldığım kurslar, seminerler , konferanslarda gezi amaçlı değil öncelik sıram hep eğitim oldu.

Badminton branşında ülke olarak hangi konumdayız ? Dünya çapında baktığımızda olumlu ve olumsuz yönlerimiz neler ?

Badminton da 2010 yılında hızlı yükseliş  Londra olimpiyat oyunlarına katılımla devam edip büyüyerek ilerliyor, Ancak tedbiri elden bırakmamak gerek bakanlığımızca hazırlanan spora destek projelerine ilaveten, yeni projeler geliştirmeliyiz.

Badminton branşını nasıl yaygınlaştırılabilir ?

Özellikle Avrupa’da Danimarka, Almanya, İngiltere, Asya’da, Endonezya ve Çin ile antrenman planlamaları ve programlar üzerinde yoğunlaşmalıyız. başta milli takım hocalarımız olmak üzere ülke genelinde antrenör eğitim seminerlerini artırmalıyız. Mutlaka daha düzenli bir lig oluşturmalıyız deplasmanlı hale getirilmeli , 1. ve 2. Lig oluşturulmalı ayrıca benzer statüde minikler ligi yapılmalı 15. Yaş altı olabilir.

Başarılı antrenör ve sporcu yetiştirme konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz ? Çalışmalarınız neler ?

Federasyonumuz bu konuda oldukça başarılı, gerek Avrupa gerek Asya’da yapılan seminerlere Antrenör yolluyor, özellikle de Badminton da söz sahibi olan Çin ve Endonezya’ ya antrenör ve sporcu yollayarak katkı sağlıyor, ilerleyen zamanlarda bunu artırarak devem edeceğine inanıyorum.

Dünya Okul Sporları Federasyonu olarak nasıl bir yol izliyorsunuz ? Çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz ?

Dünya okul sporlarının politikası biraz farklı , öncelik sosyalite, kültürel alışveriş, buna ilaveten sportif başarılar ön plana çıkıyor, ancak burada altı çizilmesi gereken bir nokta var ki bana göre içler acısı, ISF Dünya okul sporlarına katılan takımlar kendi ülke menfaatleri doğrultusunda ülke başarıları için en ISF kuralları çerçevesinde en iyi takımlarını getirirken , biz ISF kurallarının dışında kendi yönetmeliklerimize koyduğumuz kurallarla maalesef şampiyonluklar getirebileceğimiz branşlarda başarısız olarak dönüyoruz, bu yönetmelik maddelerini güncelleyip yenilemek yerine yapılan uyarılarımızı dikkate almadan düz bir mantıkla yola çıkmak bana hiç samimi gelmiyor. Basit bir örnek söyleyeyim, kendi branşımla ilgili, ISF müsabaka talimatında bulunan yaş kategorisini 2003, ve 2004 olarak yayınlamasına rağmen ve altını çizerek belirtmemize rağmen 2002 , 2003 , 2004 diye yayınlayan , birim anında ulaşıp 2002 doğumlu olmayacak dememize rağmen, bu talimatı değiştirmeyip yayına devam eden bir anlayış ile Türk Sporu nereye kadar gider sorgulamak gerek, samimiyet olmadıkça yol alamayız. ( kusura bakmayın burası biraz uzun oldu ama bilinmesi gerek)

Gençler hem akademik anlamda hem de spor alanında başarılı olması için çalışmalarınız var mı veya iki dalda da faaliyet sürdüren gençler için nasıl tavsiyelerde bulunursunuz ?

Türkiye’de maalesef sistem buna izin vermiyor, 1989 yılında ODTÜ Beden Eğt. Ve Spor bölümünü kazandım, hazırlık sınıfını geçtikten sonra, bölümden 1993 yılında ayrılmak zorunda kaldım, benim gibi birçok milli sporcuda üniversite değiştirmek zorunda kaldı, ( Elif Ekşi milli okçu, Kadir Yağız Şampiyon milli tekvandocu vs… ) sebep ise ya öğrenci olacaksın ya sporcu mantığı, halen değişen bir şey yok BESYO’lara ya da spor bilimleri fakültelerine öğrenci alma kriterleri bile o kadar farklı  ki komedi resmen, yanılmıyorsam Türkiye’de 60’ın üzerinde beden eğitimi bölümü var ( doğru rakamı bulup ilave ederseniz sevinirim) neredeyse her biri ayrı sınav kriterleri ile öğrenci alıyor, daha burada bile bir birliktelik yokken nasıl bir başarı elde edilecek çok merak ediyorum, kimi zaman rektörlerin, kimi zaman dekanların kimi zaman da bölüm başkanları , yüksek okul müdürlerinin keyfi sınav düzenekleri ve alım kriterleri ile bu iş olmaz. Gençlere önerim, spor yaparken zararlı alışkanlıklardan uzak dursunlar, yaptıkları sporun kurallarında hakkaniyeti ilk saysınlar.

Hiç spor yapmayan bir genci şuan spora davet etmek isteseniz neler söylerdiniz ?

Gençlerin spora bakışları yok denecek kadar az  bence, birçok branşta kendini yenilememiş eski usul eski mantık ile çalışan antrenör ve bu antrenörlerin kişisel hırsları başarıyı gölgede bırakıyor, bu noktada ailelere iş düşüyor devlet bunları denetleyemiyor bana göre, ama aileler seçim yaparken dikkat etmeli ve beli antrenörlerin tekelinden çıkarılmalı.

Hiç spor yapmayan bir genci şuan spora davet etmek isteseniz neler söylerdiniz ?

Önce sağlık için davet ederim, bedensel sağlık ve ruh sağlığı için.

Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz ?

Ben teşekkür ederim bana söz verip kıymetli köşenizde yer verdiğiniz için, son sözüm, SAMİMİYET yaptığınız işte samimi ve dürüst olun kapıların açıldığını göreceksiniz derim GENÇLERE Her şey TÜRK SPORU için.

 

Ramazan İmamoğlu, federasyonumuz bu konuda oldukça başarılı…” için bir yorum

  • 9 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:18
    Permalink

    Ramazan İmamoğlu Hocam, şahşiyeti ve spora olan hizmetleri ile her zaman örnek aldığımız bir spor adamıdır.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir