Adem Yıldız, çocukluktan beri futbola kaleci olarak başladım…

Röportaj: Sinan Karaca

Bugün Türk futbolunun yetiştirdiği sayılı kalecilerden olan ve şu anda da Türk futboluna sayılı kaleciler yetiştiren kaleci antrenörü Sayın Adem Yıldız ile birlikteyiz ? Hocam kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1974 yılında Rize’de doğdum , Rize İmam Hatip Lisesi ve Gazi üniversitesi BESYO mezunuyum. Bir çok alanda çeşitli belgelere sahibim UEFA-A, UEFA KALECİ antrenörlüğü, kondisyonerlik  belgesi ve farklı bir branş olan Badminton  2. kademe antrenörlük belgesi sahibiyim, bunların yanında farklı eğitim ve gelişim belgelerim bulunmaktadır.

Gençler ve çocuklarla alakalı bir çok projeyi hayata geçirdim, şu anda bir çok gençlik projesine devam etmekteyim. Futbola Çaykur Rize Spor ‘ da başladım, daha sonra  Rize Derepazarı spor, Ankara Tarım Kredi spor, ASKİ spor, EGO (Bugsaş), Eyüp spor, Düzce spor futbol kulüplerinde oynadım. Antrenörlük  hayatıma İBB futbol akademisinde başladım. Daha sonra Zeytinburnu spor, Medipol Başakşehir spor, Erok spor takımlarında görev aldım. Şu anda İBB futbol akademisinde eğitmenlik yapıyorum.

Başarıya giden yolda ne gibi zorluklarla karşılaştınız ve bu zorlukları nasıl aştınız ?

Bir insanın öncelikle kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri olmalı, bu planlama hayatımızda olduktan sonra hiç bir zorluk imkansız olmaz, sistemli çalıştıktan sonra imkanlar kendiliğinden ortaya çıkar, işin temel sırrı çok çalışma ve inançtır.

Hocam öncelikle altyapıyı ele alalım. Kulüplerin alt yapı politikalarını nasıl buluyorsunuz ?

Ülkemiz şu anda dünya standartlarının gerisinde olmasına karşın potansiyellerimizin dünya seviyesinde olduğunu düşünüyorum. Alt yapıların eğitiminin de kalite standardı ve imkanlarının daha ön planda tutulmasını umuyorum. Bunun için de daha eğil ve doğru empati kurabilen yöneticiler şart olduğunu düşünüyorum.

Alt yapıda eğitim alan sporcuları Türk sporuna kazandırmak için antrenörlerimiz nasıl bir yol izlemeli ?

Öncelikle kendilerini geliştirmeli ve gelişime açık olmalı. Sporcu ve yönetici ile doğru iletişim kurulabilecek psikolojiye ve mental yapıya sahip olmalı .

Yabancı futbolcu kuralı hakkında düşünceleriniz neler ? Türk futbolcular için avantaj mı yoksa dezavantaj mı ?

Yabancı futbolcu kuralı tekrar gözden geçirilmeli, kaliteli ve karakterli doğru modellerin ülke sporumuza katkı sağlayacağını düşünüyorum .

Kaleci mevkisini seçme nedeniniz neydi ? Unutamadığınız bir anı paylaşır mısınız ?

Çocukluktan beri futbola kaleci olarak başladım, farklı branşlarda oynasam da hocalarım fiziksel yapımdan dolayı kaleci olmamı tavsiye ettiler. Unutamadığım anım ise babamın da izlediği ve Şaban Arifhan Yıldız abiminde rakip  takımda oynadığı çok başarılı  bir performans gösterdiğim maçtır. Bu performans Çaykur Rizespor alt yapısından A takıma çıkmama vesile olan maçtır, bu unutamadığım anılarımdandır, birde 21 yaşında Ankara ASKİ spor takımında oynarken bolu spor deplasmanında göstermiş olduğum iyi performanstan sonra Bolu sporlu efsane kaptan Salih’in beni maçtan sonra gelip tebrik etmesi bir diğer unutamadığım anılarımdandır.

Günümüz futbolunda kalecilerde bulunması gereken anahtar özellikler nelerdir ? Genç kaleci arkadaşlarımıza nasıl tavsiyelerde bulunursunuz ?

Öncelikle fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve mental olarak standardın üzerinde olması gerekir, genç kalecilere düzenli, planlı, sistemli bir çalışma düzeni ve hayat tarzının olması çok önemlidir.

 

Şu an milli takım seviyesinde forma giyen kalecilerimizi yeterli buluyor musunuz ? Yoksa eksiklik mi var ?

Eğer futbolda dünyanın en iyi takımları arasında değilsek mutlaka eksiklerimiz var demektir, milli futbol takımımızın kaleci mevkisi için şu an günü kurtarsak ta gelecek için daha kaliteli yatırımlar ve uzun vadeli projeleri ehliyetli ve kaliteli eğitmenlerle yapması gerektiğini düşünüyorum.

Rüştü Reçber’den sonra Avrupa liglerine gidip ses getiren bir kalecimiz olmadı. Yerli kalecilerimizi neden Avrupa’nın üst liglerine yollayamıyoruz ?

Başarının sırrı çalışmak ve RİSK almaktan geçer, nasıl CENGİZ ÜNDER Avrupa’da ses getiriyorsa Türk kalecilerimizin de risk alarak yurt dışı tercihleri yapmalarını tavsiye ediyorum.

Şu an karşınızda spor yapmayan bir genç olsa onu spora davet  etmek istesiniz neler söylerdiniz ?

Ben temel olarak paylaşımlarım da kullandığım iki önemli tesbit cümlem var;

Birinci cümlem, SPOR HERKESİN HAKKI ! İkinci cümlem, SPOR  BİR ARAÇTIR !

Bu cümleler sporun gücünü  vurgulamaktadır, sporun gücünü ve gençler üzerindeki etkileşimine inandığım için tavsiyelerden çok genç kardeşlerimize model olacak örnek tavırlar sergileyen örnek alabilecekleri bir duruş sergilemenin tavsiyelerden daha etkili bir metot olduğunu düşünüyorum. Kaliteli insanlar için, kaliteli örnek model eğitimciler şarttır.

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Son olarak neler söylemek istersiniz ?

Futbol  hayatımda bir çok mutlu tablolar yaşadım, bir çok değerli sporcu yetiştirdim, benim için çok duygusal ve onurlandırıcı tablolar ama hayatımda en özel duygulardan biri  CUMHURBAŞKANIMIZ Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bilal Erdoğan’ın, Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak beyefendilerin yakın zamanda tebrik ve teşekkürlerini iletmeleri benim için unutulmaz ve özel anlardan bir tanesidir. Ülkemizin sportif anlamda en büyük avantajı sporcu bir CUMHURBAŞKANI’na sahip olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir