Zekeriya Göktaş, Gençlerin Spor Bilimleri Fakültesi’ni veya BESYO’yu…

Ropörtaj : Sinan Karaca

Bugün Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Sayın Doç. Dr. Zekeriya Göktaş ile beraberiz. Bizi kırmadığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

1967 Manisa/Akhisar doğumluyum. İlk orta ve lise öğrenimi Akhisar’da tamamladım. 1987 yılında Gazi üniversitesi Eğitim fakültesi Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği bölümüne girmeye hak kazandım. 1991 yılında mezun oldum ve aynı yıl Gazi Üniversitesi Sağlık Blimleri Enstitüsünün Beden Eğitimi ve Spor Anabilim dalında açılan yüksek lisans programını kazanarak 1994 yılında yüksek lisansımı bitirdim. 1995 yılında Gazi üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün Beden Eğitimi ve Spor Anabilim dalında açmış olduğu doktora sınavını kazanarak 2001 yılında mezun oldum. Ankara’da 4 yıl Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği yaptım. Daha sonra Çanakkale 18 mart Üniversitesi’nde çalıştım. 2002 yılından itibaren şu anda müdürlüğünü yürüttüğüm Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda çalışmaktayım.

Ülke olarak spor alanında eğitim ve öğretim kısmında sizce hangi konumdayız ?

Ülke olarak spor alanında eğitim ve öğretim konusunda son yıllarda önemli atılımlar yapılmış durumdadır. Sporda ileri gitmiş olan ülkeler, spor bilimlerine dayalı olarak gerçekleştirdikleri eğitim programlarıyla spor eğitimine de önem vermişlerdir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, uyguladıkları eğitim programları ile ortaöğretim kurumlarına beden eğitimi öğretmeni yetiştirirken, ilköğretim düzeyindeki öğrencilere de beden eğitimi ve spor hizmeti verecek ve onları spora yönlendirecek bilgi ve beceriye sahip olarak yetiştirilmektedirler.
Türkiye’de spor alt yapısını teşkil eden 6-12 yaş grubundaki çocuklara halen ilköğretim okullarının birinci ve ikinci kademesinde sağlıklı spor hizmeti sunulamamaktadır. Bu konuda MEB ile SBF ve BESYO’ larla daha fazla iletişim içinde ve bilimsel çalışmalar yapılmalıdır. Çünkü sağlıklı toplumlar sağlıklı bireyler olduğunda çağa ve bilimsel teknolojiye ayak uydurabilirler.

Okulunuzdan mezun olan öğrencilerinizin takibini sürdürüyor musunuz ? SBF ve BESYO mezunu öğrencilerin farklı alanlara yöneldiğini görüyoruz. Bu durumun önüne nasıl geçebiliriz ?

Evet bu konuda çalışmalarımız var özellikle bizden mezun spor insanları ve milli sporcularımız , spor yöneticisi, öğretmen ve antrenör arkadaşlarımız ile bağımız sürmektedir. Bunlardan Hakan Nergis öğrencimiz bu yıl içerisinde Türkiye Spor Zirvesi’ni düzenleyerek Türkiye’ de ses getirmiştir. Buradan kendilerine ve ekibine teşekkür ederim. Başarılarının devamını dilerim.


2018 yılında Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Kaspiysk kentinde düzenlenen şampiyonada Balıkesir Üniversitesi BESYO mezunu Yasemin ADAR, Avrupa şampiyonu olmuştur.

Öğrencilerimizin farklı alanlara yönelmesini önlemek için özellikle spor yöneticiliği ve antrenörlük bölümlerinden mezun olan öğrencilerimizin süper lig ve 1.liglerde mücadele eden bütün takımların bünyesinde en az üç spor yöneticiliği ve antrenörlük eğitimi bölümlerinden mezun olanlar için istihdam edilme zorunluluğu getirilebilir. Bunlar için federasyonlar ile çalışmak gerekir. Ayrıca milli eğitim bakanlığı ile çalışma yapılıp okullarda spor yöneticiliği ve antrenörlük bölümlerinden mezun olan öğrencilerimizden daha fazla nasıl fayda sağlanabilir politikaları geliştirebiliriz.

Ülkemizdeki tesis ve altyapı hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Spor örgütlenmesi ve hizmetlerin halka ulaştırılması bir çok ülkede genellikle kamu hizmeti olarak yürütülmektedir. Devlet kurumları, spor tesisleri için sermaye sağlayan birinci kaynak durumundadır. Sporun ulusal ve uluslararası politikalar, ekonomik kalkınma ve bireysel çıkarlarının gerçekleşmesi için siyasal önemi nedeniyle bir çok ülkede sporla ilgili bakanlıklar, spor otoriteleri ve kuruluşları vardır. Şahsen ben ülkemizdeki spor tesislerinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Belki bazı bölgelerimizde fazla yığılma bazı bölgelerimizde daha az tesis bulunabilir.

Balıkesir ilinde spor adına yapmış olduğunuz çalışmalar var mı ?

Balıkesir iline Balıkesir üniversitesi BESYO olarak bir çok sporcuyu Balıkesir’in hizmetine vermiş durumdayız. Şöyle ki Balıkesir ilinde özellikle futbol branşında 180’nin üzerindeki BESYO’da okuyan futbolcu öğrencilerimiz çeşitli liglerde Balıkesir ilimizi spor konusunda destek vermektedir. Sadece futbol değil Voleybol, Salon Futbolu, Triatlon, Muay-Thai, ve Judo branşlarında katıldıkları grup ve Türkiye şampiyonalarında derece elde eden sporcularımız Balıkesir’e spor konusunda katkı sağlamaktadır.


Türkiye üniversiteler arası spor federasyonu tarafından düzenlenen futbol şampiyonasında Balıkesir Üniversitesi Türkiye şampiyonu olmuştur. Bunun sonucu olarak ülkemizi üniversiteler adına Portekiz’in Porto kentindeki Avrupa şampiyonasında temsil etmiştir.

Gençlik spor il müdürlüğümüzle beraber sürdüğümüz çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca milli atletimiz İsmail Akçay büyüğümüze yaptığımız “Yaşayan efsane İsmail Akçay” ile ilgili çalışmalarımız oldu.

Spor Bilimleri Fakülteleri’nde ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları’nda yeterli düzeyde eğitim verildiğini düşünüyor musunuz ?

Biliyorsunuz Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun, beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümlerinin programları YÖK tarafından paket program olarak hazırlanmaktadır. Diğer bölümlerimiz olan spor yöneticiliği ve antrenörlük eğitimi bölümlerinin programları Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nin programlarının içerikleri ile hemen hemen aynı. Bu bağlamda bu bölümlerde verilen derslerin üniversitemizin değerli akademik personeli tarfından verilmektedir. Ayrıca bazı seçmeli derslerimizin ilgili hocaları gençlik spordan veya alanında milli olan Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan beden eğitimi öğretmenleri tarafından yürütülmektedir.

Gençler neden SBF ve BESYO tercih etmeli, hangi gençler tercih etmeli ve nasıl hazırlanmalı ?

Gençlerin spor bilimleri fakülteleri veya BESYO’yu tecih etmeleri başta kendini buralarda görmesiyle ilgili diyorum, gençler kendilerini beden eğitimi öğretmeni, antrenör veya spor yöneticisi olarak kendilerini yetiştirerek ülkeye ve kendi bölgesine nasıl daha fazla yararlı olabilirim düşüncesiyle seçiyorlar. Spor yeteneği, kendini spor alanında ispatlamak isteyen ve sporla ilgisi olan gençlerin SBF ve BESYO’yu tercih etmesini öneririm. Balıkesir üniversitemize yetenekli gençlerimizi bekliyoruz.

Hiç spor yapmayan bir genci şuan spora davet etmek isteseniz neler söylerdiniz ?

Bir kere spor insanların tercih meselesi değil yaşam felsefesi haline getirmeleri gerekiyor. Yaşam biçimi haline getirmesi lazım her zaman şunu söylüyoruz; spor yapan bir gençlik hem uyuşturucu belasından veya kötü alışkanlıklardan uzak duruyor. Ki bu anayasamızın 58. maddesinde gençliğin korunması maddesinde açık olarak belirtilmektedir.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Türkiye Spor Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılım sağladınız. Organizasyon hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Organizasyon konusunda sizlere çok teşekkür ederim. Bütün emeği geçenlere buradan müteşekkirim .

Türkiye Spor Zirvesi’ ni düzenleyen Hakan Nergis ve ekibine Teşekkür ederim. Türkiye Spor Zirvesi katılımı büyük ve ses getiren bir organizasyon oldu.

Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak dergi okurlarımıza neler söylemek isterseniz ?

Sen ben değil biz olalım… Ve spor konusunda hep birlik olalım. Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir