KABAKÇI, Ben hem tesisleşmeyi ve hem de buna bağlı sportif başarıyı …

Röportaj: Sinan Karaca

1-Bugün Kano Federasyonu Başkanı Sayın Alper Cavit KABAKÇI ile birlikteyiz. Bizi kırmadığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Sayın başkanım öncelikle kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

1982 yılında Ankara’da doğumluyum. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladım, ardından başladığım Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nden ise 2004 yılında mezun oldum. Daha sonra Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hareket ve Antrenman Bilim Dalından yüksek lisans derecesi aldım.

2005 yılında Kırıkkale Üniversitesinde Spor Bilimleri Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak başladığım görevim halen devam etmektedir. Üniversitedeki görevimin yanı sıra çeşitli mesleki ve sivil toplum kuruluşlarında önemli görevler üstlendim. 2010 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneğinde Yönetim Kurulu üyeliği, Gençlerbirliği Spor Kulübünde amatör branşlardan sorumlu altyapı koordinatörlüğü gibi görevler üstlendim.

Mersin’de yapılan 2013 Akdeniz Oyunları organizasyonunda ve Spor Genel Müdürlüğü Okul Sporları faaliyetlerinde teknik koordinatör olarak görev aldım.  Gençlerbirliği Spor Kulübü kongre üyeliği, Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonunda Teknik Koordinatör, Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Teknik Eğitimi Kurulu Üyesi, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Üyesi görevlerini üstlendim.

Başta Üniversite Sporları organizasyonları, Akdeniz Oyunları, Okul Sporları yarışmaları, Bocce ve Dart branşlarında Avrupa ve Dünya Şampiyonaları organizasyonları, Plaj Hentbolu organizasyonları, Uluslararası Herkes İçin Spor projeleri, Uluslararası Bilimsel Spor Kongreleri, Seminerleri ve Çalıştayları gibi sportif ve bilimsel etkinliklerinin organizasyonlarında yönetici, yürütücü ve katılımcı olarak görev yapmıştır. Ulusal ve uluslararası bilimsel yayın organlarında basılmış 12 adet bilimsel makalem bulunmakta olup, katıldığım Uluslararası Avrasya Spor, Eğitim ve Toplum Kongresinde en iyi sözel sunum ödülünü aldım.

Futbol, Bocce, Dart, Bowling, Satranç branşlarında antrenör belgelerinin yanı sıra, Cankurtarma Brövesi ve Spor Masörlüğü belgelerine de sahibim.

2-Kano Federasyonu seçildiğiniz gün “Şimdi değişim zamanı” dediniz. Çalışmalarınız ve projeleriniz nelerdir ?

“Şimdi Değişim Zamanı” dedik. Önceliğimiz Göreve gelmeden önce camiamıza verdiğimiz sözleri yerine getirmek oldu ki zaten bu sözlerimiz Kano sporunu daha ileriye götürmeye yönelik sözlerdi. Yarışmalarda herkesin adil ve eşit şartlarda yarışabilmesi için foto-finish sistemini aldık. Her branşta olduğu gibi Kano’da da hem günü hem de geleceği planlamak açısından en önemli aktör öncelikle kalifiye antrenör. Antrenör sorununu önceden madalya kazanmış ve sporun içerisinden gelen sporcuları camiaya kazandırarak çözmeye çalıştık. Bu planlamanın diğer ayağında Antalya, Rize, Sakarya ve Artvin gibi sporcularımızın ve kulüplerimizin yoğun olduğu illerde antrenör kursları açarak camiamıza yeni antrenörler kazandırdık.

Diğer taraftan Tesisleşme anlamında Rize ve Artvin’de akarsu parkurlarımız vardı, Durgunsu parkurumuz ise henüz ülkemizde yok. Bunun için biz federasyon yönetimi olarak çalışmalarımızı yapıyor ve spor teşkilatına sunuyoruz. Yerel yönetimler ve Bakanlığımızın desteğiyle inşallah 2019 yılında olimpik bir parkurumuzun olacağına inanıyorum. Yine kano malzemeleri ciddi anlamda pahalı ve kulüplerimizin ihtiyaçları var. Bunun içinde bu yıl içerisinde yine Bakanlığımızın desteğiyle kano malzemelerini alarak illerimize ve kulüplerimize göndereceğiz.

3- Dünya ve ülkemizi kıyaslarsak kano branşında hangi konumdayız ?

Ülkemizde Kano federasyonu özerk olarak kurulalı 14 yıl olmuş. 1936 Berlin Olimpiyat Oyunlarında kano yarışmalarına yer verilmiş, sonrasında 1972’de Kano Slalom olimpik programa dahil edilmiş ve günümüze kadar devam etmekte. Biz imkansızlıklar içinde başarılı olan bir milletiz. Ülkemizde olimpik bir tesis olmamasına rağmen Avrupa Şampiyonu çıkardık. Bu yıl Barcelona’da Gençlik Olimpiyat Oyunları Kota yarışmalarında erkeklerde çok az bir fark ile kota alamadık. Gençlerimize yatırım yapıyoruz. Dünyada ilk 20 ülke içindeyiz diyebilirim.

 

4- Kano branşını ülkemizde nasıl yaygınlaştırabiliriz ? Ülkemizde kaliteli antrenör ve sporcu yetiştirmek için neler yapılmalı ?

Ben hem tesisleşmeyi ve hem de buna bağlı sportif başarıyı  uzun soluklu bir süreç olarak görüyorum. Bu sürecin en önemli ayağı olmazsa olmazı tesisleşme ise diğer önemli ayağı genelde su sporlarını, özelde Kano branşını yaşamın bir parçası haline getirip bir kültür oluşturmak olmalıdır. Biz ülke olarak hem coğrafi anlamda hem de insan kaynağı açısından bu potansiyele sahibiz.

Federasyonumuz bünyesinde 4 disiplinimiz var. Olimpik olanlar Durgunsu ve Akarsu Slalom, olimpik olmayanlar deniz kanosu ve dragon bot. Biz su olan her yerde kano yapılabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. 2017 yılında Bolu Seben gölünde, Bursa İznik gölünde, Van Gölünde  Kars Çıldır, Muğla Köyceğiz’de, Artvin Yusuelinde, Rize Ardeşende ve Eskişehir de yarışmalar yaptık. Yani ülkemizin her bölgesinde yarışmalar yaparak o ilimizde kanoyu tanıtmaya çalışıyoruz. Su sporları çok emek isteyen zahmetli bir branş. Şu anda 21 ilimizde aktif spor kulübümüz yarışmalara katılıyor. Bakanlığımızın destekleriyle bu sayıyı daha da artıracağız.

Antrenörlerimizin yetişmesi için Uluslararası alanda başarılı olmuş antrenörler ile seminerler yapıyoruz. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile ortak çalışmalar yaparak antrenörlerimizin yetişmelerine katkı sağlıyoruz.

5- 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda hedefimiz nedir ? Çalışmalarımız nasıl gidiyor ?

Öncelikle hedefimiz birden fazla sporcu ile 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında yer almak. Şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın himayelerinde Olimpik Destek programı var.  Durgunsu branşında 6 ve Akarsuda ise 1 olmak üzere toplam 7 sporcumuz 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları aday kadrosunda yer almakta. Macar, Sırp ve Boşnak olmak üzere 3 yabancı antrenörümüzün yanında kendi Türk antrenörlerimizin ve teknik kurulumuzun hazırladığı 2020 stratejik eylem planına göre çalışmalarımızı yapıyoruz.

 

6- Spor yapmayan bir genci spora ve kano branşına davet etmek isteseniz neler söylerdiniz ?

Her spor dalının kendine göre zorluğu var. Kano gerçekten çok zor bir ve emek isteyen spor. Sporu bir yaşam biçimi olarak kabul edip bu yönde sabırla ve azimle çalışmalarını tavsiye ediyorum.

 

7-Le Sport Magazine ekibi olarak bize ayırmış olduğunuz vakit için teşekkür ederiz. Son olarak dergi okurlarımıza neler söylemek isterseniz ?

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim. Sizin gibi basın yayın organları ile sporu ve kanoyu daha geniş kitlelere sesimizi duyurabiliyoruz.  Hayatınızın her alanında her zaman spor olmasını temenni ederim. Mutlu, sağlıklı ve spor dolu günler dilerim. Sizlere ve tüm okuyucularınıza saygılarımı sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir