Halil Akkaş, başarının en büyük sırrı …

Röportaj: Sinan Karaca

Öncelikle Halil Akkaş kimdir ? Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

1 Temmuz 1983 Kütahya doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mezunuyum. 8 yıl beden eğitimi öğretmenliği yaptıktan sonra Kütahya , Domaniç Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü olarak atandım. Şuanda geçici görevlendirme ile Atletizm Federasyonu Milli Takımlar Koordinatörlük görevini sürdürmekteyim.

Milli forma ile bir çok kez başarılarınızla bizlere gurur kaynağı olmuş sporcusunuz. Başarınızın sırrı nedir ve bu yolda ilerlemek isteyen genç sporculara ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz ?

Başarının en büyük sırrı yaptığınız işe saygı duymak ve ailenizden sevdiklerinizden arkadaşlarınızdan uzakta disiplinli bir şekilde çalışmaktır.

Hayatınızın dönüm noktası var mı ? Bizimle paylaşır mısınız ?

Milli takıma ilk girdiğimden sonra hedeflerim büyüdü ve kendime daha büyük hedefler belirledim. İlk hedefim Avrupa ardından Dünya Şampiyonası’nda ülkemi başarıyla temsil etmek ve istikrarı sürdürmekti. Hep bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı özenle sürdürdüm.

Ülkemizde bizi temsil eden bir çok devşirme sporcu olduğunu biliyoruz .Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir ? Türk sporuna katkı sağlıyor mu sizce ?

Ramil GULİYEV ve Yasmani Capello ESCOBAR gibi Avrupa , Dünya şampiyonalarında ülkemizi başarıyla temsil edip madalya kazanan sporcularımızın gelecek nesildeki gençlerimize örnek olduklarını düşünüyorum. Amaçsız ve belli hedefi olmayan devşirme sporcuların Türk Sporuna fayda sağladıklarını düşünmüyorum.

Ülkemizde atletizm antrenörlerine, sporcularına ve genç sporcularına yeterli destek sağlanıyor mu ? Problem yaşanıyor mu ve yaşanıyorsa çözüm yolunda neler yapılmalı ?

Evet.Ülkemizde antrenörlerimizin eksikliklerini giderebilmek için yurt dışında şampiyon sporcuların antrenörlerini ülkemize getirip gerekli eğitimlerle antrenörlerimizin eksikliklerini gidermeye çalışıyoruz. Sporcularımızın ve antrenörlerimizin eksikliklerini de yurt dışında şampiyon sporcularla ortak kamplar yaparak eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz.

Türkiye tarihinde ilki gerçekleştirilen Türkiye Spor Zirvesi organizasyonun Sporcu Komisyonu bölümünde yer aldınız. Organizasyon hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çok güzel bir organizasyondu. Türk sporuna damga vurmuş birçok sporcu, hocalarımız ve değerli basınımızla birlikte organizasyonda bulunmaktan dolayı son derece mutluyum. Bu tür organizasyonların artarak devam etmesini dilerim. Sizleri de böyle bir değerli organizasyona katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Spor yapmayan bir genç arkadaşımıza atletizme ve ya spor yapmaya davet etmek isteseniz şuan ona neler söyleyip teşvik etmek isterdiniz ?

Her şeyini spor sayesinde kazanmış biri olarak Atletizm gerçekten çok zor bir spor. Gençlerimize daha sabırlı ve azimle çalışmalarını, başta antrenörlerine ve kendilerine güvenip disiplinli bir şekilde yaşamalarını tavsiye ediyorum.

Son olarak Le Sport Magazine okuyucularına neler söylemek istersiniz ?

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim. Hayatınızın her alanında her zaman spor olmasını temenni ederim. Mutlu, sağlıklı ve spor dolu günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir