Kenan Şebin, Türkiye’de üretiyoruz

Röportaj : Sinan Karaca 

1- Bugün Curling Federasyonu Başkanı Sayın Kenan ŞEBİN ile birlikteyiz. Bizi kırmadığı için teşekkür ediyoruz. Öncelikle kısaca kendinizden bahseder misininiz?

 01 Mayıs 1971 yılı Erzurum’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Erzurum’da tamamladım. Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden 1996 yılında mezun olduktan sonra yüksek lisansımı Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yönetim Organizasyon alanında yaptım. Doktora eğitimimi Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yönetimi analında tamamladım. 1998 – 2000 yılları arası Erzurum’da Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği yaptıktan sonra, 2000 – 2010 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde araştırma görevlisi olarak görev yaptım. 2011 – 2015 yılları arası aynı bölümde Yrd. Doç. Dr. Olarak görev yaptım. 2015 yılından itibaren ise aynı kurumda Doçent kadrosunda görev yapmaktayım.

2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları organizasyonunda açılış ve kapanış törenleri ile madalya ve törenler koordinatörü, 2013 yılında Türkiye’de yapılan 20 Yaş Dünya Futbol Şampiyonasında gönüllüler organizasyonunda yönetici olarak yer aldım.

1982 – 1996 yılları arası atletizm ve kayak kros ile ilgilendim. Atletizm branşında Milli Sporcu olarak ülkemi temsil ettim.

2010 yılında Türkiye’de açılan Curling antrenör kursuna katıldım ve ilk kez üniversitede Curling sporunun seçmeli dersini yürüttüm.

2015 yılında Türkiye Curling Federasyonunun ilk başkanı olarak göreve başladım. 2017 ve 2018 yılları arasında yapılan Olağan Genel Kurullarda yeniden başkan seçilerek aynı görevimi devam ettirmekteyim.

2- Sayın başkanım başarıya giden yolda ne gibi zorluklarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Gençlerimize ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Belki çok bilinen bir sözü ben de buradan ifade etmek isterim; inanmak başarmanın yarısıdır. Aldığım her görev ve sorumlulukta hep en iyisini, en doğrusunu yapabilmek için önce kendime hedefler belirledim, daha sonra o hedeflere ulaşabilmek için uygun çalışma ortamı, çalışma arkadaşları ve hedefe doğrudan varan stratejiler ile rotamı çizdim.

Ülkemizde çocukların ve özellikle gençlerin doğru yönlendirilmeye gereksinimleri var. Onları sporun içine çekmeliyiz. Karşılaştıkları ilk zorlukta asla pes etmemeleri gerektiğini, hedeflerini sağlam temeller üzerine koymaları gerektiğini öğretmeliyiz. Dürüst, ahlaklı ve zeki sporcular yetiştirmeliyiz. Bunun başında önce eğitim geliyor. Eğitim ve sporu iç içe, birlikte yürütecek bir oluşum var etmeliyiz. Gençlerimiz bizim yarınlarımızdır.

3- Dünya ve ülkemizi kıyaslarsak Curling branşında hangi konumdayız? Eksiklerimiz ve fazlalıklarımız neler?

Türkiye’de yaklaşık 1500 lisanslı sporcusu, 60 hakemi, 250 antrenörü bulunan, yaklaşık 15 ilde 100’ü aşkın curling kulübü bulunan bir federasyon olduk. Ve bu gelişmeler son 2 yılda ivme kazanarak ilerledi.

Henüz çok yeni bir federasyon olmamıza rağmen şu an Türkiye’nin birçok ilinde curling sporunu tanıtmak, geliştirmek ve oynanabilir hale getirmek için çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Curling bildiğiniz üzere buz üzerinde yapılan bir spordur. Aynı zamanda buz olmayan illerde biz curling sporunu geliştirmek için “Floor Curling” yani zemin curling spor dalını aktif hale getirdik. Artık her ilde her okulda her yaştan çocuk ve gençlerimiz düz bir zemin üzerinde buza gereksinim duymadan, altı tekerlekli curling taşları vinil malzeme curling oyun alanı üzerinde curling oynayabilecek. Floor Curling’i Türkiye’de yaymak için Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği çalışmalarımız devam ediyor. Her ilde, her okuldaki çocuklarımız okul sporu olarak floor curling ile tanışacaklar. Ceza evlerindeki çocuklarımız, devlet bakım ve kreş – sevgi evlerindeki çocuklarımız, Gençlik Merkezlerindeki gençlerimizi floor curling ile buluşturacak projeler üzerinde çalışıyoruz.

Diğer taraftan ise A Milli ve Genç Milli takımlarımız Dünya ve Avrupa’da bizleri gururlandırmaya devam ediyor. En son olarak Ocak 2018 yılında Finlandiya’da düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası B Klasmanında Kadın Genç Milli takımımız dünya 2. si olarak gümüş madalyayı ülkemize getirdiler. Ayrıca Avrupa Curling Şampiyonası C ve B Klasmanında da bir çok başarı ve madalyalarımız bulunmaktadır.

Türkiye dendiği vakit artık Dünya bunun farkında ve her ülke Türkiye’nin curling sporunda ne kadar başarılı bir ülke olduğunu biliyor ve saygı duyuyor.

Dünya Curling Federasyonu ile ikili ilişkilerimiz çok güzel bir şekilde devam ediyor. Türkiye’de uluslararası curling şampiyonaları yapmak için yazışmalarımız devam ediyor.

Bizim yetenek, performans ve sporcu tekniği olarak Dünya’dan hiçbir eksiğimiz yok. Türkiye olarak bizim curling salonlarına ihtiyacımız var. Şu an Türkiye’de olimpik ölçülere sahip 5 sheet oyun alanı bulunan Erzurum’da 1 salonumuz, 2 sheet oyun alanına sahip Trabzon’da 1 salonumuz var. Ankara ve Kocaeli illerinde ise buz pisti içerisinde curling oyun alanları oluşturularak curling yapılabilmekte fakat Türkiye’nin yeni curling salonlarına ihtiyacı var. Çalışmalarımız devam ediyor ve inşallah önümüzdeki dönemlerde Kocaeli, İstanbul, Zonguldak ve Amasya’da curling salonları inşası başlayacak.

Biz sporcularımıza alt yapı, tesis ve malzeme noktasında her türlü desteği verirsek buradan ifade ediyorum ki Olimpiyatlarda Türk Bayrağı dalgalanacak ve hatta madalya ile taçlanacaktır.

4- Curling Federasyonu’nun ilk başkanı oldunuz. Çalışmalarınız ve projelerinizden bahseder misiniz?

Floor Curling yani zemin curlingi projemizi Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu onayından geçirdikten sonra 31 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Federasyonumuzun 2. Olağan Genel Kurulunda Federasyon Ana Statüsüne spor dalı olarak girmesine karar aldık. Bu ne demek oluyor derseniz; artık Türkiye’de her ilde curling yapılabilmesine zemin oluşturduk. Buz olmayan illerde floor curling tanıtımları, turnuvaları, antrenör eğitimleri vereceğiz ve herkesin curling oymamasını sağlayacağız.

Türkiye’nin uluslararası platformda hakemi yoktu. Biz gerekli yazışmaları yaprak önümüzdeki yaz Temmuz ayında 2 ulusal hakemimizi Almanya’ya kursa göndereceğiz ve Türkiye’nin ilk Uluslararası Curling Hakemi olmalarını sağlayacağız.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz projeler var. 2020 yılında inşallah 2. Gençlik Kış Olimpiyat Oyunlarına tarihimizde ikinci defa katılacağız.

Tüm kulüp ve sporcularımıza malzeme yardımı yapacağız.

Özellikle sponsorluk alanında çalışmalarımız devam ediyor. Curling sporuna destek olmak isteyen tüm şirketlerimizi, iş adamlarımızı ve kamu kurum ve kuruluşlarımızı ziyaret ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde inanıyorum ki Curling sporu Türkiye’nin en başarılı kış sporu olacaktır.

5- Curling Federasyonu olarak hedefimizde neler var?

İlk hedefimiz 2020 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları ile 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarına katılmak. Bunu için tüm gayretimizle çalışıyoruz. İnşallah Türkiye’yi curling sporunda Dünya’da hakkettiği konuma getireceğiz.

6- Curling branşını ülkemizde nasıl yaygınlaştırabiliriz?

Tesisler inşa etmeliyiz, okullarda ve gençlik merkezlerinde çalışmalar yapmalıyız. Ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenleyerek çocuklarımızı, gençlerimizi bu organizasyonlara izleyici ve gönüllü çalışan olarak getirtmeli, onlara görevler vermeliyiz.

Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerine curling sporu ile ilgili dersler koymalı, daha çok antrenör yetiştirmeliyiz.

Yurt içi ve yurt dışı tanıtım seminerleri düzenlemeli, katılım sağlamalı ve özellikle tüm alt yapı sporcularımıza her türlü desteği vermeliyiz.

7- Tesisleşme ve Curling malzemeleri üretimi noktasında çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Bu çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikli çalışmamız yerli üretim curling malzemeleri. Şu an bunu başardık. Curling slider’ı yani curling oynarken giyilmesi gereken bir çeşit ayakkabıyı biz Türkiye’de üretiyoruz. Yurt dışında çok pahalı olan bu malzemeyi biz yerli üretim ile çok daha uygun bir fiyatta Türkiye’de üretilmeye başlandı.

Curling taşları ile ilgili de Marmara Adasında fizibilite çalışmaları yaptırdık. İskoçya’dan çıkan ve curling taşı yapımında kullanılan granit madeni ile Marmara Adasından çıkan mermer – granit madeni karşılaştırmalı çalışmaları yapıldı ve aynı kalite de hatta daha kaliteli curling taşlarını Türkiye’de üreteceğiz inşallah.

Floor Curling malzemeleri de Konya’da üretime geçecek önümüzdeki dönemde.

8- Spor yapmayan bir genci spora ve curling’e davet etmek isteseniz neler söylerdiniz?

Dünyada curling oynanırken tek bir kural vardır. O da curling ruhudur.

“Curling Ruhu”

Curling geleneksel bir yetenek oyunudur. Curling ruhuna uygun geleneksel yöntemlerin uygulandığı bir karşılaşma seyretmek ve güzel yapılan bir atışı görmek memnuniyet vericidir. Sporcular kazanmak için oynarlar ve mütevazi olmalıdırlar asla rakiplerini kırmak, aşağılamak için karşılaşma yapmazlar. Gerçek bir Curling sporcusu asla rakibinin dikkatini dağıtmaz, rakibinin en iyi şekilde oynamasına engel olmaz adil bir şekilde kazanamayacaksa kaybetmeyi tercih eder.

Sporcu asla bilerek hiçbir kuralı ihlal etmez ve geleneksel ruha aykırı, saygısız davranamaz. Bilmeyerek kasıtsız olarak yapılan bir ihlali fark ederse ilk kendisi hemen açıklar.

Karşılaşmanın ana öğesi sporcuların yeteneklerini karşılaştırmak olsa da Curling ’in ruhu sporcuların centilmenliğine ve onurlu mücadeleye dayanır. Bu ruh karşılaşma kurallarının uygulanması ve yorumlanmasına, sporcuların buz içinde ve dışındaki davranışlarına yansımalıdır.

9- Le Sport Magazine ekibi olarak bize ayırmış olduğunuz vakit için teşekkür ederiz. Son olarak dergi okurlarımıza neler söylemek isterseniz?

Bu güzel röportaj için ben teşekkür ederim. Siz ve sizin gibi basın yayın organları ile bizler daha fazla kitlelere sesimizi duyurabiliyoruz ve biliyorum ki sizler her zaman Türk sporunun yanında, gelişmesinde etkin rol oynamaya devam edeceksiniz. Sizlere ve tüm okuyucularınıza saygılarımı sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir