Spor Sadece Spor Mu ?

Spor Sadece Spor Mu ?

Spor (egzersiz), ülkelerin kalkınmasını ve gelişmesini, ülkeler arası dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi, insanların psikolojik anlamda dinlenmesi-eğlenmesini ve insanlara sağlık katması gibi bir çok fonksiyon üstlenmiştir. Sporun işlevine baktığımızda ekonomik, sağlık, finansal, sosyal ve politik, kültürel, çevre koruma vb. bir çok işlevi de üstlendiğini görüyoruz.

Örneğin; Galatasaray ya da Fenerbahçe vs. takımların kullandığı forma, şort, eşofman, krampon, spor ayakkabı, atkı, bere, eldiven gibi bir çok malzemede sadece markayı görürüz. Oysa ki bir çok insan ekonomik gelirlerini buralardan elde ederek ailelerinin geçimini sağlamakta. NASIL MI ?

Bir formanın ya da ayakkabının üretilebilmesi için önce hammaddeye ihtiyaç vardır. Daha sonra bu hammaddeyi işleyecek kişilere, daha sonra işlenen bu hammaddenin, mağazalara ulaştırılması, ulaştırıldıktan sonra bu malzemeyi (forma ya da ayakkabı) satacak kişilere ihtiyaç vardır. Görüyoruz ki; bizim en son haliyle aldığımız bir forma bir sürü işlemden geçerek bize ulaşmaktadır. Ayrıca eskiden mağazalara gittiğimizde takımlar ağırlıklı olarak forma satışı yaparak gelir elde ederdi. Günümüzde ise dışarıda da kullanılabilecek tişört, kazak, mont gibi bir çok ürünün satışı yapılarak gelirler elde edilmeye devam ediliyor. Spor öyle önemli bir olgu ki bankalara gittiğinizde takımınıza göre hesap işlemleriniz yapılıyor. X bir bankaya gittiğinizde kartınızda gönül verdiğiniz takımın amblemi yer alabiliyor ve o takıma özel indirimler, avantajlar uygulanabiliyor. Diğer bir konu telefon hattının servis sağlayıcıları taraftar hattı çıkartıyor. Yazıma hep spor diye devam ettim ama asıl olan şudur ki en çok bu yatırımların futbol sektöründe görülmesi. Dünya da en çok ilgi gören spor branşının da  ‘’ FUTBOL ‘’ olduğunu bize bir nevi göstermektedir. Ümit ederim ki kurumsal firmalar bütün spor branşlarına aynı ilgi, önem ve orijinalliği verebilir.

Spor sürekli gelişir, geliştikçe değişir.

Hayat Laftan Anlamaz…

Hakan NERGİS

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir