Dünya Üniversiteleri Alp’lerde Buluştu

Dünya Üniversiteleri Alplerde Buluştu…

25. Dünya Üniversiteler Kros Şampiyonası İsviçre’nin tarihi kenti Saint Gallen’de yapıldı.
22 ülkeden 142 sporcunun katıldığı şampiyonaya kadınlarda şampiyonluğu ikinci turdan itibaren yaklaşık 8 km önde götüren Almanların genç milli takım sporcusu Caterina Juliet Granz elde etti. 6 tur ve toplamda 10 km den oluşan parkurda yarışın son 500 m sine kadar liderliğin sürekli değiştiği erkekler yarışı nadir izlenen heyecanlardan birine sahne oldu. Erken atak yapan Faslı sporculara son metrelerde sert bir atakla cevap veren Cezayir’in El Hocine Zourkarne’si elleri havada bitiş çizgisine girerken şampiyonluk kutlamalarına başladı. Takım sıralamasında kadınlarda uzakdoğunun disiplin abidesi Japonya 17 puanla zirveye çıkarken, Almanya 49 puanla ikinci, hemen ardından İtalya 51 puanla üçüncü sırada yer aldı. 


Erkeklerde 33 puan toplayan G.Afrika’ya 35 puanla Japonya ve 40 puanla Fas kürsüde eşlik ettiler. İki yıl önce FİSU’ya yaptığım teklifin kabulü ile ilk kez yapılan ülke puanlamasına göre iki kadın ve iki erkek sporcunun toplam puanının değerlendirildiği “ülke sıralaması” kategorisinde Japonya 16 puanla kürsünün ortasını işgal ederken, Fas 35 puanla gümüş madalyaya, Avustralya 48 puanla bronz madalyaya ulaştı.


Doç.Dr.Hacı Ahmet PEKEL, ülkemi bu şampiyonada dünyanın en güçlü ve köklü spor kuruluşlarından IAAF adına temsil etmek paha biçilmezdi. Böylesine onurlu görev için IAAF ve FISU ailesine teşekkürlerimi sunarım, dedi. 🇹🇷


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir