SPOR SADECE GENÇLERE ÖZEL DEĞİL

SPOR SADECE GENÇLERE ÖZEL DEĞİL

Malum spor insana çok yararlı ve hepimiz spor yapmalıyız ama ben yoğunluktan zaman bulamıyorum klişelerini bir tarafa bırakacak olursak sonuçta yapacağımız spor bize sağlık olarak geri döner.

Spor yapmayı yaşlarla ilgili dönemlere ayıracak olursak sanırım işimiz biraz kolaylaşır. Çocukken spor bizim için oyundur genelde. Saatlerce oynarız arkadaşlarımızla. Peş peşe maçlar yaparız ama yorulmayız adeta. Sonra okul yıllarında spor dersi olarak karşımıza çıkar. O aşama bazılarımız için spor bizim için bir derse, daha doğrusu kabusa dönüşür. Lütfen kulplu beygir aletini ve yüksek atlamanın gözünüzde nasıl büyüdüğünü kaçırdığınız sayıları hatırlayın. Böylece spor zevk değil geçme veya kalma sıkıntısı yaşadığımız bir ders olur. Oysa ama bize spor yapma alışkanlığı kazandırmaktır. Gençlik yıllarımızda spor biraz futbol ve basket, çokça masa tenisi, nadiren de voleybol ve diğer spor dalları olarak hayatımıza girer. O yıllarda hem az yoruluruz hem de yaptığımız spordan zevk alırız. Çünkü hem yeteneklerimizi gösteririz hem de genelde vücut yaparız yani sporun etkisini daha kolay görürüz. Üniversite sonrası işe girdiğimiz dönemden ve genelde de evlendiğimiz ilk yıllardan itibaren spor bizim (pardon çoğumuz için) biraz yürümek, kırk yılda bir halı saha yapmak ama daha çok futbol ve basketbol maçları izlemek gibi görünür. İşte o dönemde de genelde göbekleniriz ve uzun yıllar taşıyacağımız kilolar bizim parçamız olur. Ne yazık ki bu dönemlerden başlayarak spor yapmama, yapamama bahaneleri le kendimiz avuturuz.

Oysa düzenli yürüyüş, her gün 20-30 dakika gibi, haftalık bazı egzersizler, sabah ve akşam sınırlı da olsa esneme ve germe hareketleri, nadiren de olsa birileri ile birlikte ve açık alanda spor yapmak, olabilirse bir spor salonuna gitmek, havuz veya denizde düzenli yüzmek, çalışırken veya evde basit de olsa günlük ve haftalık egzersiz hareketleri yapmak, sonrasında yapılan sporu alışkanlık haline getirmek isterseniz mümkün. Bunları ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Yeter ki isteyin, odaklanın ve uygulayın. Kısaca bunları yaparsanız önce siz sağlıklı olursunuz ki asıl amaç bu. Sonra kardeşiniz, arkadaşınız, eşiniz, çocuğunuz ve çevreniz de sizin örnek olmanızdan hareketle onlar da kendileri için spor yapmaya başlarlar.

Spor yapmak ve sporcu olmak aslında birbirinden farklıdır. Sporcu işi profesyonel çerçevede yapar ve hayatını da öyle kazanır. Yani işi spordur. Bizler ise amatör yaklaşımla da olsa spor yaparken çıtayı kendimiz için ne kadar yükseğe çıkarırsak spor ve sonuçlarından da o kadar yararlanırız. Amatör sporcu olmak, lisans, üniversitede okurken spor bursu almak, yeteneklerimiz bizi yukarı taşıyorsa da günün birinde profesyonel sporcu olmamız da mümkün.

Bu arada spor yaparken giyim, aksesuarlar ve ayakkabı önemli ama marka olması zorunlu değil. Eğer yaptığınız spora uygun ise ve siz de rahat ediyorsanız hepsi olur. Sadece bazı markaların ürünleri ile spor yapabileceğiniz yanılgısına düşmeyin lütfen. Çünkü bu sadece pazarlama ile bazı markalara yönlendirilmeniz olacaktır. Bir diğer detay ise sporun gençlere, gençlik yıllarına özel olduğu yanılgısıdır. Oysa her yaş ve durumda örneğin hamile, engelli veya sınırlı durumlarda bile spor yapmak mümkün. İsterseniz konuya özel kısa bir araştırma yapın.

Atatürk: “Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda da ahlaklısını severim”

Yapacağınız spor sizin hayat kalitenizi artıracaktır. Daha sağlıklı ve dinç olacaksınız. Sanırım siz de bunu istersiniz. Sanırım sporun önemine özel bu genel notlar size de hitap etti ki bu satıra kadar okudunuz. Tebrikler zaten bakışınızdan, seri okuyuşunuzdan, pardon duruşunuzdan bile ne kadar sportmen birisi olduğunuz fark ediliyor.

Bu yazı sizde, çevrenizde spor yapma konusunda harekete geçme için küçük bir kıvılcım dahi çaktıysa ve spor için merak uyandırdıysa ne mutlu. Zaten isterseniz başarılı olacağınızı biliyoruz. Siz yapar ve örnek olursanız böylece spor ekonomisi gelişir ve sağlıklı nesiller yetişir.

Kısaca spor; “Kaslarımızı, kemiklerimizi güçlendirir. Zindelik sağlar, uykumuza ve nefes almamıza olumlu katkısı olur. Kalp, dolaşım sistemi, tansiyon, kolesterole olumlu etkisi olur, fiziksel performansımızı artırır, ağrı ve sızıları azaltır, gücümüzü ve enerjimizi artırması yanında kilomuzu da kontrol etmemize yararlı olur. Dahası mutlu ve huzurlu bir yaşam sunar.
Spor ve ekonomi ile ilgili bazı notlar:
– Spor ekonomisi dünyada 100 milyar Dolar sınırını aştı. Bu rakamın eğer ülkelerin ekonomisine bakılırsa çoğu ülkenin gelirinden fazla olduğu görülecektir.
– Toplam spor ekonomisinin ise yıllık 600-700 Milyar seviyesinde olduğu yönünde araştırmalar var.
– Örneğin futbol ekonomisi ise; lisanlı ürünler, bilet satışları, yapılar, statlar, reklam, sponsorluk ve bahis dahil muhtelif alanlarda rakamlar Milyarla ifade ediliyor.

Sonuç olarak sporun onlarca yönü var yazılacak. En önemlisi bizim için sağlık sanırım.

Abdullah BOZGEYİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir