Dijital Çağ’da Spor Yöneticiliğinin Rolü; Sporda Yönetişim Verimliliği

Kalıcı sportif başarı üretilmesi için,
Ekonomik değeri yüksek spor markası oluşturulması için,
Uluslararası alanda kabul gören sporcu, teknik adam ya da yönetici yetiştirilmesi için,

Kısacası sağlıklı bir spor ortamının oluşturulması için, gerekli yönlendirme ve geliştirmeyi yapabilecek bilgi birikime sahip uzman kişilerin olması gerekmektedir. Spor alanında insan kaynağı olarak nitelendirilen uzmanların tamamen spor alanındaki kurum ve organizasyonlara yönelik eğitilip istihdam edilmesi; sporda kalite ve verimliliği artırarak, sporun gelişmişlik ve yaygınlık düzeyine olumlu etkisi ile birlikte sportif başarılara da önemli ölçüde yansıyacaktır.

Spor örgütleri maddi kaynağı verimli yönetmeyi becerebilecek yöneticileriyle; olmayan parayı harcamayan, maliyetleri düşürmesine yarayacak en önemli mecra olan altyapı için bütçe ayıran, kaynak üretmeye olanak sağlayan medya, reklam, iletişim, pazarlama, pr departmanları kuran bir yönetişim ekosistemi oluşturmalıdır.

Ülkemizde spora yapılan yatırımlar; doğru yönetilmeli (fazladan antrenör bütçesi ve performans bonusları gibi…), doğru desteklenmeli (en son teknolojilerin dahil edilip her sporcunun performansının izlenmesi, biyomekanikal yardımcı aygıtlar, beslenme danışmanlığı) ve sporcuların analitik sistemlerle izlenmeye başlanıp bu analiz sonucunda kendisinden başarı beklentisi yüksek olan sporcular daha fazla desteklenmelidir.

Spor yöneticileri, değişen ve sürekli gelişen bu Dijital Çağ’ da kendilerini bilginin yönetimi alanında sürekli yenilemeli ve bu alanda daha aktif rol almalıdırlar. Teknolojinin de yardımıyla daha fazla kitleye hitap edebilmeli, sporla ilgili yurt içinde ve yurt dışında yaşanan tüm gelişmelerin takibini yapabilmeli, sporla ilgili bilgiye erişim ve elde ettiği bilgilerden kendisine ve kuruluşlara maksimum yararı sağlayabilmelidir. Tüm bunları yaparken de bilgi yönetimi becerisini kullanarak elde ettiği verileri süzgeçten geçirerek doğru yönlendirmelidir.

Hasan Darama

Stratejist Sportif Direktör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir