İşin Özü; ‘Pistte Kalmak Önemli’

            Spor örgütleri; ülkemizde Spor Endüstrisinde yerel pazarlar için küçük çapta değer ve sınırlı özellikler yaratan girişimciliğe odaklanmış durumda. İfade ve kültür anlamında yeni nesil girişimcilik ekosisteminde yer almak, küresel bir pazar ve önemli bir oyuncu olmak isteniyorsa kopyalayan, tercüme eden ve başarılı olmak için dua eden kısa vadeli stratejileri belirlemek yerine, yıkıcı (disruptive) inovasyon anlayışını benimsemelidirler.

            Ülkemizin “Spor Endüstrisi” performansının dünyadaki rekabet ortamıyla başa çıkması için, paydaşların; topyekün ‘değişim yönetimi’ konusunda istek ve irade gösterip stratejik yatırımlara, yüksek performanslı organizasyonlara, kopyalanması güç bize has inovasyonlara, bizi rekabette her zaman dinç kılacak çağın öncüsü satış ve pazarlama stratejilerine ve dünya çapında milli markalar yaratmaya yönelmesi gerekmektedir.

            Ülkemizde, global ölçekte spor ekseninde istikrarın sağlanması için doğru insanların doğru yerlerde olduğu, her şeyin metrikler, analitikler ve sayılar üzerinden yönetilmeye başlandığı, yerinde tespitli vaka analizlerine odaklanıldığı, harcanan her kuruşun geri dönüşünün hesaplandığı, “yağma hissinden çıkıp artık dataya doğru evrilmiş” bir modele geçilmesi gerekmektedir.

            Spor örgütleri; dünya ekonomisinin artan globalleşmesi ile birlikte, pazarlama ve reklam kampanyalarının da eşlik ettiği global marka olmaya yönelik kuvvetli bir trendin ortaya çıktığı dönemde “G-lokal” pazarlama stratejisi ölçeğinde ‘kültürel, tarihsel, dini, dilsel, ekonomik ve toplumsal’ etkenleri de göz önünde bulundurarak, reklam mesajlarını, görsel çalışmalarını ve medya kullanımını standartlaştırmalı, reklam kampanyalarını geliştirme ve uygulama sürecini koordine etmeli ve reklam kampanyası hedef ile stratejilerini entegre edebilmeli ve markalaşma çalışmalarını bu doğrultuda yürütmelidirler.

            Bilindiği gibi, müzik değiştiğinde dans da değişir. Dünya “Spor Endüstrisinde” müzik değişti ve bizim de bu yeni müziğe göre dans etmemiz gerekiyor.

            İşin özü; pistte kalmak önemli!

            Hasan Darama

            Stratejist Sportif Direktör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir