SPOR İŞLETMELERİNDE MARKA OLUŞTURMA – 2

SPOR İŞLETMELERİNDE MARKA OLUŞTURMA – 2

Spor işletmelerinde marka oluşturma – 1 konu başlıklı yazımızda gelecek yazımız için 7 maddeyi açıklayacağımızı belirtmiştik. Öncelikle 7 maddeyi tekrardan ifade edelim.

Spor markaları;

1-Spor endüstri içerisinde yer alır,

2-Sosyal kuruluşlardır,

3-Belli bir hedefe yöneliktir,

4-Bilinçli olarak organize edilir,

5-Belirli bir sınırları vardır,

6-Kişilere sağladığı duygular vardır,

7-Kurum ve kuruluşlara ifade ettiği iletişim biçimi vardır.

 

1-Spor endüstri içerisinde yer alır ; aslında sporun kendisi de bir endüstridir. Spor endüstri kavramını kullanırken sporun sadece izlenmesinden (seyirci) ve oynanmasından (sporcu) bahsetmiyoruz. Spor endüstrisi deme sebebimiz, spor ürünlerinin üretilmesi (krampon, spor ayakkabısı, forma, tişört, antrenman malzemeleri gibi), sporla ilgisi olmayan firmaların ilgisi olanlar kadar spor sponsorluğu yapması, pazarlama ve satış stratejilerini spor üzerinden yürütmesi bize sporunda kabul edilebilir, bir endüstri olarak yerleştiğini göstermektedir.

2-Sosyal kuruluşlardır; özellik spor kulüpleri ve onu oluşturan unsurlar aracılığıyla sosyal bir ortam oluşmaktadır. Real Madrid’in taraftarları maç günü bir araya gelir ve burada Real Madrid bir sosyal kuruluş haline gelmiş olur. Ayrıca Real Madrid’i oluşturan yöneticiler, antrenörler, sporcular ve kulüp çalışanları da sosyal bir kuruluşun içerisinde yer alır. Bu işleyişin devam etmesi de ancak iletişimle gerçekleşir. Kısacası sosyal kuruluş olabilmenin en önemli unsuru iletişim kurulmasıdır. Spor markalarının sosyal kuruluş olmasının temel sebeplerindendir.

3-Belli bir hedefe yöneliktir; Galatasaray için şampiyon olmak, bir sporcu için b liginden a ligine transfer olmak, bir spor ürünleri üreticisi için yıllık karını artırmak, bir spor organizasyonu için katılım sayısını artırmak olarak ifade edebiliriz.

4-Bilinçli olarak organize edilir; olimpiyat bir spor organizasyondur. Olimpiyatlar bilinçli olarak 4 yılda bir düzenlenir, kendine özel kuralları ve kendine has kurulları vardır. Olimpiyatların gerçekleştirilebilmesi için özel bir organizasyon şeması vardır. Kısacası bu organizasyonun bir başkanı, bir insan kaynakları birimi, muhasebe birimi, sporcu sağlığı komisyonu gibi bir çok unsuru vardır.

5-Belirli bir sınırları vardır; spor ürünleri üreticisi üzerinden örnekleme yapacak olursak, insan sağlığını etkileyen bir spor ayakkabısı üretimine ilgili yasa ve kanunlar engel olacaktır. Futbol üzerinden örnek verecek olursak bilinçli olarak sporcuya tekme atarsanız, kırmızı kart görür ve oyun dışı kalırsınız. Burada sınırları aşmamak adına kurallar koyarak, aslında sınırlar çizilmektedir.

6-Kişilere sağladığı duygular vardır; bir taraftar neden kombine alır, neden her maça giderken para harcar, neden taraftarı olduğu takımın ürünlerini alır. Aslında burada taraftar duyguyu satın alıyor. Satın aldığı o duygu kişiye mutluluk veriyor. Bu yüzden bir spor markası oluşturduğunuzda bu durumu da göze almayı ihmal etmeyin.

7-Kurum ve kuruluşlara ifade ettiği iletişim biçimi vardır; spor federasyonlarının organizasyon şemasında başkan, başkan yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, eğitim kurulu, teknik kurulu vb. kurullar vardır. Bu saydıklarımızın bir bütün halinde işleyişi ve kişilerin değişimi sonucunda da sürdürülebilir olması bir spor federasyonun marka olma yolundaki en önemli adımıdır. Kişiye değil, sisteme bağlı bir organizasyon şeması oluşturulmalıdır. Bunun sonucunda elde edilen başarılar kurum ve kuruluşlarda en iyi iletişimi sağlayacaktır. Burada ki iletişimin ifade ediliş biçimi siz sponsora gitmezsiniz, sponsor size gelir, siz randevu alan değil randevu talep edilen hale gelirsiniz. Başarınızın yansımasını kişi, kurum ya da kuruluşların sizinle iletişime geçmesiyle karşılık bulacaktır.

Hayat Laftan Anlamaz …

Hakan NERGİS

Spor Bilimleri Uzmanı/Koç

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir