‘’ HEM FUTBOL OYNUYOR, HEM OKUYOR, HEMDE MÜDÜRLÜK YAPIYOR ‘’

Spor Bilimleri Uzmanı/Koç ve Le Sport Magazine Genel Yayın Yönetmeni Hakan NERGİS, Gökhan AKYOL ile bir araya geldi ve merak edilenleri sordu. İşte detaylar …

” HEM FUTBOL OYNUYOR, HEM OKUYOR, HEMDE MÜDÜRLÜK YAPIYOR ”

  • Kısaca Gökhan Akyol ‘dan bahseder misiniz ?

1988 yılında Tokat’ın Turhal ilçesinde doğdum. BESYO’yu kazandım, gidemedim. Çünkü futbol oynuyor ve çalışıyordum. Azerbaycan’da Uluslar Arası Ekonomi bölümünde öğrenimime devam ediyorum. Hem çalışıp hem okumanın nasıl bir duygu olduğunu çok iyi biliyorum. Vücut Geliştirme ve Fitness, Futbol, Futsal antrenörlük belgelerine sahibim. Alan dışı da bir çok eğitim aldım.

  • Hangi takımlarda futbol oynadınız ?

Harmantepe, Ayazağa, Konya, Hamidiye, Kağıthane, Nişantaşı spor kulüplerinde oynadım. Şuanda Yeni Levent Konaklar Spor Kulübü’nde de futbol hayatıma devam ediyorum.

 

  • Spor İşleri Müdürlüğü dışında spor yönetimine dahil olduğunuz kuruluşlar var mı?

Levent sporda genel kaptanlık yapıyorum. Harmantepe SK ‘nın fahri başkanıyım. Birçok Amatör Spor Kulübü’nün kuruluşunda aktif görev aldım. TFF İstanbul İl Temsilciliği görevi süresince de, TFF Amatör Maç Planlama Yöneticiliği, Bölgesel Amatör Lig Denetçisi ve TFF Amatör İşler Tertip Komitesi üyeliği görevlerini yürüttüm. TÜFAD üyesiyim.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptım. TFF İstanbul İl Başkan Vekili görevini de yürüttüm. Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Delegesiyim. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Protokol Müdürü olarak görev aldım.

  • Beşiktaş Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü kurulalı 10 ay gibi bir süre oldu, 10 ayda Beşiktaş ‘ta sadece futbol adına değil, spor adına da değişimleri gözlemleyebiliyoruz, bunu kısa sürede nasıl başardınız ?

Spor İşleri Müdürlüğümüz Belediye meclisinin 10.03.2017 tarih ve 2017/32 sayılı kararı ile kuruldu.  Bizim öncelikli hedefimiz var olanın üzerine ekleyerek gitmek oldu. Sayın Başkanımızın spora ve sporcuya verdiği destek ve katkı zaten ortadaydı. Bizde bunu daha hızlı bir şekilde yapmak için görevlendirildik. Sadece futbola değil, diğer spor branşlarına da katkı sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz. Ayni ve nakdi yardımlarımız devam edecek. Sizlerde malzeme dağıtım töreninde zaten bizlerle beraberdiniz. Değişimi gözlemleme şansınız olmuştur. Beşiktaş’ta güzel bir spor ortamının yanı sıra aile ortamı da var. Spor kulüpleriyle sürekli temas halindeyiz, temas halinde olmak zaten gerekmektedir ve bunu yaparken de mutlu oluyorsanız, başarı zaten geliyor. Ödül yönetmeliğinde değişiklikler yaptık, malzeme dağıtımını herkes yapıyor, biz bunu istikrarlı yapmaya başladık. Kulüplere ihtiyacı olduğu dönemde bunları ulaştırdık.

  • İlçenizde yapılan halka, personele ve genel spor organizasyonlarından bahsedebilir misiniz ?

Ulusal ve uluslar arası yarışmaları ilçemizde ağırlıyoruz. Örneğin; uluslar arası KİTE festivalini ilçemizde 7 televizyonun canlı yayınıyla gerçekleştirdik. Birimler arası kopukluğu gidermek adına, vatandaşa daha iyi hizmet sağlamak adına personelin motivasyonunu ve aidiyet duygusunu artırıcı organizasyonlar yapıyoruz. Her birime farklı organizasyonlar yapıyoruz. Örneğin; zabıtaların yönetmeli gereği eğitim almaları gerekiyor, biz de bu nokta da spor programlarını devreye sokuyoruz. 25 müdürlüğümüz var, buradaki müdürlükler arası futbol turnuvası yaptık. İ.B.B. şöleni adı altında düzenlenen Beşiktaş ilçesini temsil eden takımlarımız var. Mesela burada 39 kurumun katıldığı kürek müsabakalarında ilk 4’e girdik. Futbol takımımız, bay-bayan ekibinden oluşan kürek takımımız var, bayan futbol takımımız var, özel turnuvalara katılıyorlar.

İlçemizde bulunan 23 mahalle de spor şenlikleri, şölenleri düzenleyeceğiz. Engelsiz kardeşlerimiz için projelerimiz mevcut. 160 ‘a yakın parkımız var. 30 tanesinde sporla ilgili vatandaşın hizmet alabileceği organizasyonlar yapacağız.

İlçemizde klasikleşen tavla turnuvamız var, sağlıklı yaşama yönelik spor organizasyonlarımız var. Uğur Mumcu satranç turnuvasını düzenliyoruz. Belediyemiz bünyesinde bulunan oyun ve gençlik spor kulübümüz var. Dünya şampiyonasına katılarak dünya şampiyonu olan halk oyunları ekibimiz var.

İstanbul’un trafik yoğunluğun önüne geçebilmek için daha çok bisiklet, daha çok bisiklet yolu sloganıyla farkındalık oluşturabilmek için etkinlik yaptık.

Yaz-kış spor okullarımızla ilçemizdeki gençlere ve çocuklara imkanlar sunuyoruz.

15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi anma turnuvası yaptık. Eski milli sporcular bu organizasyonda yer aldı.

Personelimize yönelik Salı-Perşembe günleri 08.30 ‘da başlayan 10.30 ‘da biten sağlıklı yaşam programları egzersiz uzmanlarımız öncülüğünde uygulanıyor.

NERF Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yaptık. 1500 sporcu katılım sağladı

 

  • Çilekli Spor Tesislerini yenilediniz, değişimin sonucunda neler elde edildi ?

Öncelikle buranın sporcu fabrikası yolunda ilerlediğini söyleyebilirim. İlçemizde yeri bulunmayan spor kulüplerinin her birine bir oda tahsis ettik, malzemesini koyabileceği, hazırlıklarını yapabileceği, sporcusunu bir araya getirebileceği bir ortam oluşturduk. Başkanımızın öncülüğünde tesisin boyası badanası yapıldı, basın emekçileri için bir bölüm oluşturuldu, skor tabelası yenilendi, veliler için sıcak bir ortam oluşturuldu. Tesis içerisinde rahmetli eski hakem Oğuz Uğurlu adına hakem odası yaptık ve fotoğrafını astık. 1 hakem odası, 4 soyunma odası, 1 personel odası alt katta sporcuların hizmetine açıldı. Üst katta 1 personel odası, 1 sekreterya, 1 makam odası olmak üzere çalışma sistemi hazır. Beşiktaş Kulüpler Birliğine özel bir oda ve toplantı salonu tahsis ettik. Toplantı salonunda eğitim, seminer gibi organizasyonlarda yapmayı planlıyoruz. İlçemizde tek bir stat bulunmasının sıkıntılarının farkındayız, tesisin yanında bulunan boş araziye sporcuların ısınmaları için ve müsabakaya hazır çıkabilmeleri için bir halı saha yapacağız. Akabinde yeni projelerimizde olacak ve hayata geçirilmesi yaklaştığında siz değerli basınla paylaşıp kamuoyunu bilgilendirilmesini sizlerden rica edeceğiz.

  • Makam odanızı Çilekli Spor Tesislerine taşıdınız, şuan saat 20.00 ve siz hala tesistesiniz, neden ?

29 yaşındayım, 7 yaşında futbola başladım. 22 yıllık futbol tecrübem var. Futbol dışında branşlarda da yer aldım. Vücut geliştirme, futbol antrenörlük diplomalarına da sahibim. Bizim dönemimizde çim sahalardan çok toprak sahalar vardı. Herhalde toprak sahada oynayan en son nesil biziz. Sporcuların sahaya, ayakkabıya ihtiyacı olduğu kadar bir büyüğe, bir yöneticiye de ihtiyacı var. Bunun için bu saatlerde zaman zaman mesai harcıyoruz. Örneğin; yanmayan bir ışığı biri gelip birimimize söylemiyor, biz kendimiz tespit ediyoruz, buna benzer eksiklikleri tespit edip çözüme kavuşturuyoruz ya da gelişime ihtiyacı varsa geliştirmeye çalışıyoruz. Velileri dinliyoruz, onlarla sohbet ediyoruz, çay içiyoruz.

Sağlık herkes için önem arz eder, sporcu kardeşlerimizin de maç içinde ya da antrenmanda yaşadığı bazı sıkıntılar oluyor. Bir ambulans çıkış noktasından hedef varış noktasına ulaşması ortalama 8-10 dakikadan oluşmakta, bazı saatlerde ise imkansız hale gelebiliyor. Bizim tesisimize ambulansın gelmesi 45 saniye sürüyor. Çünkü ambulans çıkış noktası tesislerimizin hemen yanında yer alıyor. Tabi ki gönül ister ki, sağlık problemleri yaşanmasın. Türkiye’nin başka bir yerinde böyle bir şey yok.

Size bir konuyu anlatmak isterim. Hafta sonu oynanan bir müsabaka da istenmeyen bir olay yaşandı. İki sporcu birbiriyle münakaşaya giriyor. Birbirlerine karşı fiziksel şiddete yönelik bazı hareketlerde bulunuyorlar. İlk müdahaleyi bilinçli bir şekilde yaptık. Çok şükür, dili boğazına kaçan kardeşimizi kurtardık. Kimse böyle bir olayın olmasını istemezdi. Spor hepimizin, hepimizin spora ihtiyacı var. Sahalarda ve diğer çevrelerde bu tarz olaylarla karşılaşmamayı ümit ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir