Özel sporcular Ata’nın huzurunda

Özel sporcular ve Bilkent Lisesi öğrencileri, Engelliler Günü’nde

“Oyun Birlikte Hayat Birlikte” mesajı verdi

Özel sporcular Ata’nın huzurunda

“Oyun birlikte, hayat birlikte” diyerek herkesi harekete geçmeye çağıran Özel Olimpiyatlar Türkiye, Bilkent Lisesi iş birliğiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ‘Birlikte Atan Kalpler’ etkinliği düzenledi.

Özel ve partner sporcular önce birlikte oynayıp eğlendi, sonra da Anıtkabir’i ziyaret ederek Ulu Önder Atatürk’e saygı ve sevgilerini dile getirdi.

Özel eğitim gereksinimi olan bireylerin yaşıtlarıyla spor yoluyla kaynaşmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, 3 Aralık Engelliler Günü’nde Bilkent Lisesi iş birliğiyle ‘Birlikte Atan Kalpler’ etkinliği düzenledi. Etkinliğe Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek, Bilkent Üniversitesi Dekanı Prof Dr. Kamer Rodoplu, Bilkent Okulları Genel Koordinatörü John O’Dwyer’ın yanı sıra Bilkent Lisesi Müdürü Dr. Aykut İnan İşeri de katıldı.

Bilkent Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen günübirlik etkinliklerde bir araya gelen özel ve partner sporcular karma basketbol branşında hünerlerini sergiledi. Spor müsabakasının ardından farklı atölyelerde akranlarıyla birlikte keyifli vakit geçiren özel sporcular ilgi odağı oldu. Etkinlik sonrası birlikte madalyalarını alan sporcular, “Oyun Birlikte, Hayat Birlikte” mesajını verdi.

Civelek: “Tek isteğimiz, Özel Olimpiyatlar Türkiye Ailesi’ni daha da büyütmek…”

Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek, özel çocukları, dar sınırlardan çıkarıp yaşamın akışı içine çekmeyi amaçladıklarının altını çizerek, “Her çocuk özeldir; fakat bazıları daha özeldir diyerek, tam 35 yıldır aynı heyecan ve şevkle aradaki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle hayatında fark yarattığımız kişi sayısı on binleri buldu. Sadece 2016 yılında 18 bin kişiye dokunarak ailemizi daha da genişlettik, fakat biz geldiğimiz noktayla asla yetinmiyoruz; daha fazla spor dalında, daha çok sayıda özel eğitim gereksinimi olan bireye ulaşmayı hedefliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde özel sporcularımızın neler başarabildiğini görüyor, mücadelelerine ve mutluluklarına ortak oluyoruz. Ne kadar güçlü ve istekli olduklarını biliyoruz. Ama yolumuz uzun… Bizi bu yolda yalnız bırakmayan çok insan var. Tek isteğimiz bu sayının daha da artması, daha çok özel çocuğa ulaşmak. 3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle birlikte daha fazla çocuğumuzun hayatını güzelleştirelim istiyoruz” dedi.

Özel sporculardan Anıtkabir’e ziyaret

Özel ve partner sporcular, Engelliler Günü kapsamında Anıtkabir’i ziyaret ederek, birlikte mozoleye çiçek koydu. Özel Olimpiyatlar Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek ise Anıtkabir anı defterine şu satırları yazdı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk,

Özel Olimpiyatlar Türkiye Ailesi olarak, zat-ı alinizin dile getirdiği “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır” sözünü kendimize pusula belirleyerek, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın sosyal hayata katılımlarını desteklemek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Bu özel çocuklarımızı 35 yıldır sevgi ve ilgiyle kucaklarken, onların dört duvar arasındaki hayatları ile dışarıdaki yaşamın arasındaki duvarları ortadan kaldırmak, özel çocuklarımızı sosyal hayatın içine çekerek yaşıtlarıyla kaynaşmalarını sağlamak; çocuklarımızın, ailelerin ve toplumumuzun umutlarını yeşertmek, yegâne amacımız…

Zat-ı alinizin ‘geleceğin gülü, yıldızı ve ikbal ışığı’ olarak işaret buyurduğunuz çocukların mutluluğu için daima çalışacağımıza söz veriyoruz.”

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında:

Temelleri 1982 yılında Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan’ın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170’den fazla ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,7 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir.

Detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr/adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir