TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU VE BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ BU YIL DA DEVAM EDECEK!

TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU VE BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ BU YIL DA DEVAM EDECEK!

TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU BAŞKANI GÜLKIZ TULAY:

“ÜNİVERSİTELERDE SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLEMEK BİZİM İÇİN AYRICALIK ”

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Başkent Üniversitesi arasındaki işbirliği, imzalanan protokolle yenilendi. Üç yıldır süren birlikteliğe bu yıl da devam kararı alan TSF ve Başkent Üniversitesi, imzalanan protokole göre uluslararası açık satranç turnuvasından milli takım kamplarının Başkent Üniversitesi’nde yapılmasına kadar uzanan bir dizi satranç etkinliğinde iş birliği yapacak. ‘Türkiye’de ilk defa bir üniversite bünyesinde uluslararası satranç turnuvası düzenleme sevincini Başkent Üniversitesi ile yaşadıklarını’ hatırlatan TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Üniversitelerde satranç turnuvası düzenleyebiliyor olmak bizim için çok ayrıcalıklı. Satranç, her kişiye dokunabildiği kadar; her mekanda oynanabilirliği ile farkını ortaya koyan bir spor dalı… Başkent Üniversitesi ile 3’üncü yıl iş birliğimiz, diğer üniversiteler için de örnek teşkil etsin istiyoruz” dedi.

İşbirliği protokolü kapsamında; Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, milli takım kamplarının Başkent Üniversitesinde yapılması ve liselerarası satranç turnuvasının 2018 yılında da düzenlenmesi karara bağlandı. Ayrıca yine protokol kapsamında Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nın ödül miktarı 60 bin TL’ye yükseldi.

Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi işbirliği protokolü imza töreni, Başkent Üniversitesinde; Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ile iki kurumun yetkilileri, Başkent Üniversitesi satranç takımı sporcuları ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşti.

TSF BAŞKANI GÜLKIZ TULAY: “ÜNİVERSİTELERE BÜYÜK ROL DÜŞÜYOR”

İmza töreninde konuşan TSF Başkanı Tulay, Türkiye’de 7’den 70’e her yaştan insana satrancı sevdirmek için çalışmalarının sürdüğünü belirterek şunları söyledi:

“Ülkemizin en saygın kurumlarından biri olan Başkent Üniversitesi ile işbirliğimizin devam etmesinden oldukça mutluyum. 3 yıl önce başlayan ilk işbirliğimiz ile beraber Başkentimizi ‘uluslararası bir turnuvaya’ ev sahipliği yapma yolunu açtık. Bugün ise görüyoruz ki, adından söz ettiren, renkli ve birçok gencimizi ağırladığımız turnuvalar düzenlemenin haklı gururu içindeyiz. TSF olarak güzel ve verimli işlere imza attık ve atacağız. Satrancın girmediği çatı, dokunmadığı hayat kalmasın istiyoruz. Bu anlamda, açık satranç turnuvalarımız, satrancın yaygınlaşması için büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra milli takım kamplarımıza ve liselerarası satranç turnuvasına ev sahipliği yapan üniversitemiz ile son derece başarılı ve sürdürülebilir çalışmalar yapıyoruz. Bu eşsiz faaliyetlere destek olan ve bize gurur dolu bir yol arkadaşlığı yapan üniversitemize, Kurucu Rektörümüz Sayın Mehmet Haberal’a ve tüm ekibine teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir