Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Geçtiğimiz Günlerde Antalya’da yapıldı.

Spor bilimleri alanında Türkiye’deki en büyük kongre olan Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapıldı. Kongrenin teması “Fiziksel aktivite, spor, sağlık ve toplum 2023” olarak belirlendi.

Türkiye’nin birçok üniversitesinde, spor bilimleri alanında araştırmalar yapan akademisyenler, 15. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresine büyük ilgi gösterdi. Kongrede, toplamda 1372 katılımcı yer alırken 897 bilimsel çalışma sunuldu. Kongrede uzman akademisyenlerin değerlendirmesi sonucunda sporun farklı alanlarındaki araştırmalara ödüller dağıtıldı. Bu büyük kongrede, iki genç akademisyen Muğla adına önemli bir başarı elde etti.  Spor Bilimleri Derneği tarafından düzenlenen kongrede, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde araştırma görevlisi olarak görev yapan Arş. Gör. Ender ŞENEL ve Arş. Gör. Mevlüt YILDIZ, yaptıkları araştırmalarıyla en iyi bildiri ödülünü kazandılar. Sporda Psiko-sosyal alanlarda verilen ödül, Türkiye’de spor psikolojisi alanında önemli çalışmaları olan Prof. Dr. Hülya AŞÇI tarafından takdim edildi. Ödül, bugüne kadar, ilk kez Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesine gitti. 16. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi 2018 yılında yine Antalya’da düzenlenecektir.

Arş. Gör. Ender ŞENEL yaptığı açıklamada ”
Yaklaşık 6 yıldır spor bilimleri alanında araştırma yapıyoruz. Yurt içinde ve dışında birçok kongreye katıldık ve yaptığımız çalışmaları spor bilimleri dünyası ile paylaştık. Her araştırmada olduğu gibi, bu çalışmamızda da meslektaşım Mevlüt YILDIZ ile neler yapabileceğimizi tartıştık ve bu tartışma sonucunda bu çalışma ortaya çıktı. Ödül bu işin güzel yanlarından biri. Bize en çok gurur veren, üniversitemizi ve fakültemizi böyle büyük bir kongrede temsil etmek oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörlüğü, bilimsel faaliyetlerimizde her zaman bizlere destek olmuştur. Üzerimde emeği olan herkese teşekkür ederim. ” dedi.

Başarının bir diğer mimarı Arş. Gör. Mevlüt YILDIZ ” Muğla Sıktı Koçman Üniversitesi rektörlüğü bizleri her türlü bilimsel faaliyette sonuna kadar destekliyor. Böyle büyük bir kongrede ödül almak bizi fazlasıyla motive etti. Ayrıca başka bir sorumluluk daha yükledi. Biz meslektaşımla birlikte daha iyi işler yapmak istiyoruz. Burada çalışmamızından da bahsetmek isterim. Sporda Takım Hedeflerine Bağlılık ölçeğini Türkçe spor bilimleri alanına kazandırdık. Destek veren herkese teşekkür ederim” diyerek duygularını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir