Namık Yüksel, Spor Kurulu’nda Konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi Spor Kurulu üçüncü toplantısını İstanbul’da düzenledi. Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, belediye başkanları, belediyelerin spordan sorumlu yöneticileri ve sporcular katıldı.

Spor Kurulu’nda Büyükçekmece Belediyesi adına söz alan Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Namık Yüksel, ülkemizde sporun gelişimi için neler yapılabileceğini, karşılaşılan sorunları ve uyguladıları spor programı hakkında bilgiler verdi.

Görevde 3. yılını dolduran, sporla tanışıklığı 40 yılı aşan, 15 yıl aktif futbol geçmişi olan, Spor Akademisi mezunu ve uzman Genetik Antrenörü olan Namık Yüksel’in konuşmasının tam metni:

Belediyeler açısından baktığımızda spor müdürlüklerinin kurulması önemli. Daha önemlisi bu oluşumda spor kökenli, kendini bu alanda geliştirmiş, vizyon sahibi kişilerin öncü olması. Türkiye’nin sorunu şu; Federasyonlara bakıyoruz ve spor kökenli olmayan başkanlar görüyoruz. Yabancı oyuncu sayılarının artması, devşirme sporcular da bir başka eksiğimiz. Bizim çocuklarımızın elit sporcu olma şansı maalesef çok düşük.

Milli eğitim sistemi okullarda spor olanağı sunmadığı gibi çocuklarımızın kulüpler bünyesinde spor yapmasına da imkan tanımıyor. Teknoloji esareti altında olan çocuklarımız, hareketsiz ve obezite tehlikesi ile karşı karşıya. Merdivenden inemeyen, geri geri yürüyemeyen çocukları maalesef iyi bir gelecek beklemiyor. Kötü gidişe dur diyecek ilk adres belediyeler. Bu konuda belediyelere çok iş düşüyor.

Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak kurduğumuz Spor Akademisi’nde her yıl 3000 çocuğu sporla tanıştırıyoruz. Akademi bünyesinde çeşitli branşlarda takımlar oluşturuyoruz. Bu takımların kaynağı düzenlediğimiz Yaz Spor Okulları. Çocuklara birçok test uyguluyoruz, sadece kursiyer çocuklarımıza değil ilçemizde belirlediğimiz ortaokullarda taramalar yapıyoruz. Futbol altyapı, Atletizm, Voleybol, Bisiklet takımlarımızı bu test ve taramalar sonucu seçilen yetenekli gençlerden oluşturduk. Takıma alıp lisansladığımız yetenekli gençleri liglere, turnuvalara ve yarışmalara sokuyoruz. 2 yıl içinde 2 öğrencimizi Fenerbahçe’ye, 2 öğrencimizi Galatasaray’a, 4 öğrencimizi Başakşehir’e, 4 öğrencimizi İstanbulspor’a transfer ettik.

Amatör spor kulüplerine nakdi yardımın yanı sıra antrenör tahsis ettik ve altyapılarını oluşturduk. Daha önce lige sadece A takım ile katılan bu kulüplerin artık U12’den U15’e kadar altyapı grupları var. Başarılarımız futbol ile sınırlı değil, kurduğumuz voleybol takımı resmi müsabakalara çıktı, atletizm takımımız 1 yıllık geçmişine rağmen İstanbul’da birçok derece yaptı. Bisiklet takımımız Yıldızlarda Türkiye 2.’si Gençlerde Türkiye 3.’sü oldu.

Herkes İçin Spor adı altında başlattığımız proje ile yetişkinlere yürüyüş, aerobik, pilates ve yoga dersleri veriyoruz. Ama bence en önemlisi 4 – 5 – 6 yaşında olan okul öncesi çocuklarımıza Spora Başlangıç adı altında koordinasyon ve beceri antrenmanları veriyoruz. Çünkü bu çocuklarımızın okul sorunu yok ve bunlara spor altyapısı ve spor olgusunu yerleştirebiliriz. Çocuğa ulaşırsak anne ve babaya da ulaşabiliriz. Ki ulaşıyoruz; ailelere yönelik paneller düzenliyoruz, bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Amacımız insanları mutlu etmek. Mutlu olan insan size her zaman yakın olur.

Konuşmamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum. “Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarf edilen çalışmanın ehemmiyet ve kutsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir