FUTBOL YAZINI: TAKTİKLER VE ÖTESİ KONFERANSI KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

FUTBOL YAZINI: TAKTİKLER VE ÖTESİ KONFERANSI KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

JONATHAN WILSON KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE FUTBOLSEVERLERLE BULUŞTU

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi ve İthaki Yayınları işbirliğiyle “Futbol Yazını: Taktikler ve Ötesi” konferansı düzenlendi. Konferansın konuk konuşmacısı The Guardian Gazetesi Spor YazarıJonathan Wilson, katılımcılara futbol taktiklerinin tarihi hakkında hem bilgilendirici, hem de dikkat çekici bir sunum yaptı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi Müdürü Emir Güney, konferansın Türkiye futboluna ve futbol literatürüne katkı sağlaması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin düzenlediği “Futbol Yazını: Taktikler ve Ötesi” konferansına çok sayıda futbolsever, futbol basını ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Kitapları Türkçe’ye çevrilen ve Türk futbolseverler tarafından takip edilen The Guardian Gazetesi Spor Yazarı Jonathan Wilson, “Futbol Taktikleri Tarihi: 1-2-7’den Tiki Taka’ya” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi ve Cumhuriyet Gazetesi Spor Yazarı Bağış Erten’in moderatörlüğünde konukların sorularına cevap verdi.

Jonathan Wilson konferansta Brezilya’yı bir futbol devletine dönüştüren etmenlerden futbol taktiklerinin tarihsel süreçteki gelişim ve değişimlerine değindi ve bu değişimlerin toplumsal yansımalarının örneklerini verdi. Wilson taktiklerin tarihsel gelişimini coğrafya, kültür ve siyaset ekseninde hem saha içi, hem de saha dışı faktörleri göz önünde bulundurarak açıkladı.

Jonathan Wilson’ın Türkçe’ye çevrilmiş üç kitabı bulunuyor

Jonathan Wilson’un İthaki Yayınları Futbol Dizisi’nden 2017 yılında yayınlanmış üç kitabı şöyle: Liverpool FC: 10 Maçta Efsanenin Anatomisi, Kirli Yüzlü Melekler: Arjantin Futbol Tarihi ve Futbol Taktikleri Tarihi: 1-2-7’den Tiki Taka’ya.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir