Türkiyede Yetenek Avı

Bu yetenek veya yetenekli çocuk nasıl bir şeydir ki; Araya araya bulamıyor ve neredeyse ülkemizin tüm çocuklarını ıskartaya çıkarıyoruz.

Biz yeteneğin ve yetenekli çocuğun peşinde olmaktan, yetenek veya yetenekli çocuk yetiştirmeyi unutmuş veya hiç öğrenememiş bir futbol toplumuyuz.

Meselenin bu yönü de bir hayli önemlidir.

“Armut piş ağzıma düş misali”, peşinde olduğumuz şey 8 yaşlarında 18 yaşında gibi oyun oynayan, her isteneni yapabilen “futbolcu çocuklar” bulmak.

Böyle şey yok…

Böyle bir şey işini iyi yapamayanların ve yapmayanların işidir.
Çocuk futbolcu algısı üzerinden işi ticarete ve sözümona yetenek avcılığına dönüştürenlerin kendilerine yeni iş istihdam etmelerinden başka bir şey değildir bu..

Özellikli çocuk diye bir şey elbette vardır.
İşte bütün mesele bu tür çocukları düzeylerine ve özelliklerine uygun eğitime tabi tutarak “yetenekli” hale getirebilmektir.

Fransız Futbol Direktörü, Danışman Avrupa futbolunun önemli isimlerinden Sportif Direktör Damien Comolli ise şunları söylüyor:

“Genç oyuncular için plan şu; bireyselleştirilmeli. Her oyuncuya aynı şekilde yaklaşamazsınız çünkü fiziksel ve psikolojik anlamda aynı şekilde olgunlaşmıyorlar. Futbol olarak da aynı hızda olgunlaşmıyorlar. Bu yüzden her genç oyuncu bireyselleştirilmiş bir plana sahip olmalı. Kendisi, kulüp ve ebeveynler arasında oluşturulmalı bu plan. Şu an bulundukları ve 12 ay sonra bulunacakları nokta net olarak ortaya konulabilmeli. Bu net plana sahipseniz, bu oyunculara çok yardımcı olacaktır çünkü hangi noktada olduklarını, kendilerinden ne beklendiğini, hangi noktalarda, kimlerden, nasıl yardım geleceğini biliyorlar. Genç bir oyuncunun kariyerini planlamak, bu kariyeri bireyselleştirmek bu işte kilit faktör.”

“U-18 ve alt yaş gruplarına baktığımız zaman, Türkiye son 10 yılda 5 farklı madalya kazandı ve Sırbistan’dan sonra bu alanda en çok madalya kazanan ülke konumunda. Fakat ileriki yaş gruplarında; İspanya, Litvanya, Sırbistan, Yunanistan gibi ülkelerin altyapılarından çıkan oyuncular iyi yerlere gelebilirken, biz duraklıyoruz. Sizce bunun sebebi nedir ?

Zeljko Obradovic sorulan bu soruyu cevaplarken şöyle başlıyor: :

“Bizdeki problem şu olabilir; oyuncunun sadece takımla antrenman yapması önemli değil, bireysel olarak da çalışma yapması gerekiyor.”
Alıntı/Mehmet Gıcıroğlu

Selçuk Koyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir