HAMDİ ÖZCAN’DAN 1953’TE KURULAN İSTANBUL Ü.SPOR BİRLİĞİ KULÜBÜ’NÜ DİNLEDİK

Spor Bilimleri Uzmanı/Koç Hakan Nergis, İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulüp Müdürü Sn.Hamdi Özcan ile bir araya geldi. Hoş geçen röportajın ve sohbetten yansımaları siz değerli Le Sport Magazine okuyucularıyla paylaşıyoruz.

Nevşehir Kozaklı doğumluyum. İlk-orta ve lise eğitimimi Kozaklıda tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü kazandım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı Sosyal Değişme Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptım. 18 yıl boyunca çeşitli eğitim kurumlarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra Esenler Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü olarak atandım. Yaklaşık bir yıl sonra da İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Müdürü olarak göreve başladım.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SPOR BİRLİĞİ KULÜBÜ BÜNYESİNDE;

1953 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü bünyesinde; Türkiye Basketbol Federasyonu Süper Liginde mücadele eden Kadın Basketbol Takımı, Türkiye Hentbol Federasyonu 1. Liginde mücadele eden Erkek Hentbol Takımı, TFF Futsal Liginde mücadele eden Erkek Futsal Takımı ve Tenis Takımı ile spor alanında hizmetlerine devam etmektedir.

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü sportif alanlardaki tecrübe ve birikimlerini üniversitemiz öğrenci ve personellerinin yanında vatandaşlarımız için de paylaşmak maksadıyla Aikido, Arjantin Tango,Basketbol, Jimnastik, Judo, Jeet Kune Do, Geleneksel Okçuluk, Krav Maga, Sayokan, Tenis, Wushu, Kick Boks, Voleybol, Satranç ve Zeka Oyunları alanlarında spor okulları çalışmaları yapmaktadır.

1953 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve 1982 yılından bu yana bir Müessese Kulübü olarak faaliyetini sürdüren Spor Kulübümüz, tüzüğünün incelenmesinden de anlaşılacağı üzere Türk Sporu’na, Üniversite içindeki ve dışındaki gençlere ve vatandaşlara ayrıcalık gözetmeksizin hizmet vermeye devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi ise bünyesinde bulunan bu kulübün daha aktif çalışmalar yapabilmesi için her türlü teknik ve bilimsel desteği vermektedir.

KULÜP İLE SPORCU ARASINDA KARŞILIK SEVGİ VE SAYGIYA DAYALI BİR İLİŞKİ VAR

Üniversitemizde sporculara yönelik 5 adet kapalı spor salonu, 2 adet halı saha, 1 adet futbol sahası, 2 adet fitness merkezi, 1 adet yarı olimpik yüzme havuzu, 2 adet kapalı teniz kortu bulunmaktadır. Bu tesislerde 40 yıldan beri Spor Şöleni adı altında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu organizasyona 27 fakülteden yaklaşık 2000 sporcu öğrencimiz katılmaktadır.

İÜSBK’nın sporcusundan beklentisi, öncelikle İstanbul Üniversitesi etik değerleri çerçevesinde zeki, çevik ve ahlaklı sporcular olarak Üniversite adını temsil etmeleridir. Bu bağlamda kulüp ile sporcu arasında karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı bir ilişki vardır.

Sporun gelişimi için özellikle altyapılara destek vermek ve buralarda görev alacak kişileri kan bağına veya referansa göre değil liyakat esasına göre seçmek gerekmektedir. Ülkemizde spor maalesef genellikle para kazanmak esasına dayalı olarak yapılmaktadır. Bunun yerine sporcu yetiştirmek anlayışı ön plana çıkarılmalıdır. Spora yapılan harcamalar ve verilen destekler daha akıllıca yapılmalı ve tesisleşmeye önem verilmelidir. Merdiven altlarında liyakatsiz kişiler tarafından açılan spor okulları ve merkezleri yetkililer tarafından daha sıkı denetim altına alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir