Okan Aydıner yazdı, Futbolda Müsabaka Analizi

Karadeniz Teknik Üniversitesinde okuduğum yıllarda Doç. Dr. Olcay Mülazımoğlu hocamın sayesinde bende maç analizi alanına girmiş, futbol endüstrisinde yerimi almış oldum. Bu alanda birçok analiz kursunda eğitmen, Uluslararası kongrelerde de konuşmacı olarak yer aldım.  İlk olarak 2013-2014 sezonunda 3.Ligte T.Akçaabat F.K’da çalışmaya başladım sonrasında Anadolu Üsküdar 1908, 2.Ligte Karagümrükspor’da çalıştım, 1.Ligte Eskişehirspor’da Alpay Özalan’ın ekibinde görev aldım ve şuan Samsunspor”da çalışmaktayım. Geride kalan çalışma yaşantımda farklı teknik direktörlerle çalıştım. Şuna inanıyorum ki gelişimimdeki en önemli etken kesinlikle bu. Çünkü her antrenörün kendine göre stratejisi ve oyun felsefesi var ve her birinin bana katkısı inanılmaz büyük.

Futbolda her teknik adamın ekibinde mutlaka bir analiz uzmanının yer aldığını görürüz. Ne kadar iyi antrenör olursanız olun, ne kadar büyük başarılarınız ya da isminiz olursa olsun sahadaki her şeyi göremezsiniz. Siz sahanın bir köşesine bakarken diğer tarafta mutlaka gözünüzden kaçan çok önemli bir ayrıntı oluyordur. İşte bu yüzden müsabaka analizi çok önemlidir.

Antrenörler için analizlerden elde edilen sonuçlar takım ve oyuncuların performansı hakkında bilgi verir. Sadece oynanan müsabakalardan sonra değil oynanacak maçın günler öncesinden, müsabakanın devre arasına kadar haftalık periyodun her gününde analizi kullanır. Rakibimiz karşısında nasıl etkili oluruz? Rakibimizin hücum bölgesindeki organizasyonları nelerdir? gibi soruların cevaplarını bulduğumuz analizlerle maça hazırlık yapılır. Maç esnasında devre arasında görüntülü olarak soyunma odasında analiz yapılır. Müsabakadan sonra oyuncuların cep telefonlarına kadar analizin indiğini görmekteyiz. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki analiz artık futbolun her anında yaygın olarak kullanılmakta.

Başarıyı etkileyen taktiksel faktörlerin belirlenmesi ve amaca yönelik çalışmaların uygulanmasında analizin önemi oldukça büyüktür. Bir müsabaka analizi yapılırken saatlerce bilgisayar başında harcanan emeğin ardından sayfalarca rapor elde edersiniz. Oyuncular ve takım hakkında ulaştığımız yüzlerce sayfada oranlar ve sayılar yer alır. İşte analizde önemli olan bu sayılara ulaşmak değil, bu değerlerin ne anlatmaya çalıştığını görebilmek ve bu sayılar arasında ilişki kurarak strateji için doğru yolu bulabilmektir. Üst düzey oyuncuların performansları birbirine yakındır. Bu nedenle rakibine göre daha doğru taktiği uygulayan takım başarılı olacaktır.

Analize başladığım ilk yıllarda çok yüzeysel ve basit olarak analiz yaparken şimdi her oyuncunun bütün verilerini değerlendirip doğru stratejinin belirlenmesine katkı sağlamaya çalışmak benim için mutluluk verici.

Bugün Avrupa’nın birçok kulübünde altyapılardan itibaren analizin yer aldığını görürüz. Analizin eğitici yönü, genç sporcuların gelişimine önemli katkı bulunuyor. Doğru pozisyon almayı, etkili hücum varyasyonlarını göstererek oyunculara daha kolay aktarabilirsiniz. Bir profesyonel kulüp için Analiz Departmanı kesinlikle olmazsa olmazlardandır.

Her yıl yabancı oyuncular için çöpe giden milyonlarca lira ülkemizde ne yazık ki değişmeyen bir durum. Alınacak bir oyuncunun yerine kulüp için doğru departmanların kurulması uzun vadede kulübe kat ve kat daha yararlı olacaktır.

Bende emeği çok büyük olan Olcay Mülazımoğlu hocama ve Tansu Yaan hocama, her zaman beni destekleyen Karagümrükspor Başkanı Cengiz Günaydın başkanıma ve Ekibinde yer aldığım Alpay Özalan hocama teşekkür ederim.

Son olarak şu unutulmamalıdır ki antrenörlük belgesine sahip olmak iyi bir antrenör olduğunuz anlamına gelmiyor.  Arabayı ehliyet değil siz sürersiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir