Kaleciler Oyun İçinde Ne Kadar Konuşmalı

MEHMET GÜLER yazdı, “Kaleciler Oyun İçinde Ne Kadar Konuşmalı”

YA NEUER YANLIŞ YAPIYOR YA DA BİZİM KALECİLER

Sevgili kaleci arkadaşlar ve değerli antrenör arkadaşlar

Bir kaleci oyun içinde her pozisyonda ve her an konuşup arkadaşlarını uyarmalı ve oyunu yönlendirmeli midir ? Yoksa yerinde müdahalelerle doğru zamanda mı konuşmalıdır. Sık sık rastladığımız bu duruma bir nokta koyup kalecilerin ve kaleci adaylarının kafasındaki bu soruya açıklık getirmenin zamanı geldi diye düşünüyorum siz ne dersiniz…

 

Euro 2016 Futbol Şampiyonasını izliyorum. Bizim ülkemizdeki antrenörlük yapan kalecilik üzerine birşey bilmeden sadece duyumlarıyla olayı çözmeye çalışan arkadaşlar da sanırım izliyordur. Bu konuya biraz daha dikkat etmelerini rica ediyorum. 32 Avrupa Ülkesinin Milli Takım Kalecisine bir zahmet baksınlar ve kendi kalecilerine ona göre taktik versinler..

 

Bizim ülkemizde kalecilere sürekli konuşmaları gerektiği konusunda baskı yapıldığı gerçeğini bilenlerdenim..Garibim kalecide maç başlar bağırmaya başlar maç biter ve ses tonu değişmiş bir şekilde maçı bitirir.. Sanırsınız kaleci değil fanatik bir spiker.. Hele birde ses tonu insanı rahatsız edecek kadar kötüyse vay maç izleyenlerin ve rakip takımın haline küfürler havada uçuşması da kaçınılmaz olur..

 

Öyle kaleciler gördüm ki santrafora sağ ve sol açığa kadar laf yetiştirmeye kısa veya uzun oynamasına niye gol atamadığına veya niye iyi orta yapamadığına bile karışma cüretkarlığını gösterebiliyor..Tabi sorunca da hocam konuş dedi, diyerek savunmasını da bir güzel yapıyor..

 

Sevgili arkadaşlar,

Kaleciler sadece gerektiği zaman konuşmalı ve oyun konsantrasyonunu olumsuz etkileyecek söz ve davranışlar göstermemelidir..

Sürekli konuşan bir kaleci de maçın ilerleyen dakikalarinda nefes kontrolünde zorluklar, konsantrasyon eksikliği, takım arkadaşları sürekli uyarıya açık uzaktan kumanda ile hareket eden bir nesne haline getirme ve gereğinden fazla yorgunluk ile birlikte gerginlik oluşturur. Bir çok kaleci hem konuşup hem oyuna odaklanmakta zorluk çektiklerini dile getirirler..Ama hocalarının mutlaka konuşması gerektiğini söyleyip bu durumu içinden çıkılmaz bir hale getirirler.. Konuşmasa hoca kızacak konuşsa doğacak sonuçlar performansını olumsuz etkileyecek..Garibim kaleci ne yapacağını bilemez hale gelir..

 

Halbuki Kaleci; Gerekli yerde konuşsa mesela defansın arkasına atılan toplarda çıkmaya karar verdiğinde arkadaşlarını uyarmak için yandan atılan toplarda çıkmaya karar verdiğinde duran toplarda savunma yerleşimi yapılırken (Bunu da anlamakta zorlanırım aslında neden sadece kaleci adam paylaşımını yaptırmak zorundadır. Diğer oyuncular konuşma becerisine sahip değil midir ? Bu sorumluluğun sadece kalecilere verilmesi cok saçma takımdaki herkes o sorumluluğu almalı birbirini uyarmalı diye düşünürüm hep)

Kaleci antrenör değildir sadece bir oyuncudur. Bunu çalıştığımız takımlarda birçok kez gördük. Kaleci defans oyuncusu topu kazanmış uzun oynamasını istiyor ki tehlike uzaklaşsın fakat takımın hocası defanstan uzun pasla çıkılmasını istemiyor, dolayısıyla kaleci hocanın oynamak istediği tarzın dışına çıkmasına farkında olmadan etki yapıyor.. Bu durum takımın oyun anlayışına zarar veriyor..

 

Senelerdir kalecileri incelerim dünyanın en iyi kalecisi olmuş kalecilerin ortak özellikleri aslinda sahada çokta konuşmadıklarını konuşmak veya arkadaşını uyarmak bütün takım oyuncularının yapması gereken birşeydir. Kaleci doğru zamanda ve doğru yerde konuşmalıdır..Sürekli konuşan kaleci bir süre sonra inandırıcılığını da yitirir.. Mesela ben son yıllarda dünyanın en iyi kalecisi olan Manuel Neuer’in bizim kaleciler kadar konuştuğunu hiç görmedim. Ya Neuer yanlış yapıyor ya da bizim kaleciler diyeceğim ama aslında bütün suç sürekli konuşmalarını isteyen takım hocalarında..Yoksa bütün kaleciler çok konuşmanın iyi birşey olmadığını bilir. Öyle değil mi?????

Mehmet Güler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir