2024 ve 2028 Olimpiyatlarının Ev Sahibi Kentleri Belirlendi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliğini 2024’te Paris, 2028’de Los Angeles’ın yapacağını açıkladı.

Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen 131. IOC Genel Kurulu’nda yapılan açıklamaya göre, Yaz Olimpiyat Oyunları’nın 2024’te Fransa’nın başkenti Paris, 2028’te ise ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

IOC Başkanı Thomas Bach, Genel Kurulda alınan kararla ilgili olarak: “Paris 2024 ve Los Angeles 2028’i tebrik ediyorum. Bu karar ile Paris, Los Angles ve Olimpik Hareket için kazan-kazan-kazan bir fırsat oluştuğuna inanıyorum. Önümüzdeki 11 yılın Olimpiyat Oyunları’nın sürdürülebilirliğinin sağlanmış olması dünya çapındaki sporcular için de olağanüstü bir durum.

Paris ve Los Angles iki muhteşem ülkenin muhteşem Olimpiyat tarihine sahip iki şehri. Oyunlar için büyük heyecan duyan bu iki şehir, Olimpik ruhu da en iyi şekilde destekliyor” ifadesini kullandı.

IOC Asbaşkanı ve TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ise yaptığı açıklamada: “Paris, Los Angles, IOC, Ulusal Federasyonlar ve Ulusal Olimpiyat Komiteleri için en iyi kararın verildiğine inanıyorum. TV yayın hakları sahipleri, Olimpiyat Oyunları destekçileri açısından da kararın son derece olumlu olduğunu düşünüyorum. İki kentin de Olimpiyat Oyunları’nı başarılı bir şekilde düzenlemelerini diliyorum ve kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Lozan’da Temmuz ayında toplanan 130. IOC Genel Kurulunda IOC, Paris, Los Angles ve ülkelerinin Ulusal Olimpiyat Komiteleri bugün IOC tarafından onaylanan karar üzerine birlikte çalışmışlardı.

Paris (1900 ile 1924) ve Los Angeles (1932 ile 1984) daha önce ikişer kez Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmıştı.

Kaynak: tyf.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir