AÇ KARNINA MI TOK KARNINA MI ANTRENMAN YAPILMALI ?

Sık olarak karşımıza çıkan bir soru ise “ antrenmana aç karnına mı tok karnına mı? Çalışalım “ sorusudur.
🔥Kısaca açıklamak gerekirse antrenmana açlık çekmediğiniz,çokta tok olmadığınız bir zaman diliminde girmelisiniz.
Ancak bazı durumlar vardır ki antrenmana aç karnına girmek zorunda kalabiliriz. Buda kas kaybı yaşar mıyım ? sorusuna karşılık korku veren bir durumdur.
🛡️Şunu söylemek gerekir ki; eğer antrene olmuşsanız(1-2ay yeterli) aç karnına spor yapmaktan korkmayın,sıvı eksikliği olmaması kaydıyla…
Bunun sebebi ise antrenman yaptıkça vücudun enerji depolama kapasitesinin kayda değer oranda artmasıdır.
🛡️Buda hem açlığa karşı direncinizin artmasını,hemde kaslarınızda daha fazla enerji deposu olması ile birlikte açlık durumunda daha fazla enerjiniz olmasıdır.
Vücudunuz açken antrenmana girmek isteseniz bile herhangi enerji sıkıntısı yaşamayacaksınız çünkü ortalama 1 saatlik bir antrenmanı çıkartmanızı sağlayacak bir enerji vücudunuzda her zaman vardır.
🛡️Ayrıca vücudunuzun aç kalması,kan dolaşımı esnasında sindirim organları kullanılmadığı için kaslarınızın kanla dolma miktarı artacaktır.
📚Bahsettiğimiz konu “açım antrenman yapmamalıyım” demenizden uzaklaşarak antrenmanınızı aksatmamanız içindir. Ancak kuvvet egzersizlerinde amacınız kas büyütmekse antrenmana her zaman enerjiniz yüksek seviyede girmenizde fayda var.
⭕HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
Fatih BAYRAKTAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir