PİLATES FELSEFESİ VE PRENSİPLERİ

Pilates metodu diğer tüm fitness ve egzersiz sistemlerinden çok farklı bir felsefeye sahiptir. Genel anlamda yol gösterici, üç ana prensibe sahiptir. Bu üç ana prensip; tüm vücut sağlığı, tüm vücut birlikteliği ve nefestir.

Beden-nefes ve zihin bütünlüğünü benimseyen pilates egzersizlerinde nefesle hareketler birbiriyle uyumlu biçimde ilerler. Önemli olan çok sayıda tekrar değil yeterli sayıda tekrarın ve bedende o an olanı fark ederek yapabilmektir. Düzenli uygulama ile kısa sürede sonuç verecektir. Beden forma girer, kaslar zarifçe şekillenmeye başlar. Duruş düzelir, karın ve kalça sıkılaşır. Denge ve odaklanma yeteneği gelişir.

İnsan vücudu yer çekimine karşı direnç gösteren bir yapıya sahiptir. Yer çekimi başı ve gövdeyi öne ve aşağı çekme eğilimindedir. Ancak kaslar bu parçaları geriye ve yukarıya çekerler. Düzenli pilates ile güçlenen kas grupları ile iyi bir postur sahibi olmak mümkündür. İyi bir postur baş ve göğüs dik, karın-kalça içe çekik, dizler düzgün ve ayak aralığı zeminde 15 cm olacak şekilde konumlanmalıdır.

Son olarak pilates yaşam biçimidir, asla vazgeçmeyin.

Sibel KARDAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir