Eyüp’te Güzel Şeyler Oluyor, Metin Çırpan Başkan Anlattı

Alibeyköyspor’un çamurlu sahasında kalecilikle başlayan futbol kariyeri önce hakemliğe sonra kulüp başkanlığına oradan da Eyüp Kulüpler Birliği Başkanlığına kadar yükselen ve İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu As Başkanı 3 kız babası Metin Çırpan ile keyifli röportajımız;

“ADIM DA MEVKİİM DE KALECİ OLARAK KALDI”

İlkokul çağlarında mahalle aralarında top oynarken bizden büyükler ”Hadi bakalım sen kaleye geç” derdi. Zamanla kaleciliğe heveslendim. O zamanlar Eyüp’te kaymakamlık turnuvaları ve Alibeyköy’de de mahalleler arası turnuvalar olurdu. Turnuvalara bizi hep çağırırlardı. Hatta Albayrak Turnuvası vardı. Albayrak Branda Şirketi bir turnuvaya girdi, biz o turnuvada iyi bir performans çıkarttık ve final oynadık. Bu şekilde kulüplerden teklif aldık. Derken adım da mevkiim de kaleci olarak kaldı. Zaten fazla da sürmedi, askerden önce ayağım ve kol bileğim kırılınca futbolculuk işi kapandı.

“MALZEMELERİMİZİ KÖMÜRLÜKTE SAKLARDIK”

Benim futbol oynadığım dönemlerde maddi sıkıntılar çok fazlaydı. Hatta Şenol Güneş’in şöyle bir sözü vardır: ”Maddi durumumuz iyi değildi. Ön tarafta oynasaydım ayakkabım çok çabuk eskiyecekti ve babamı masrafa sokucaktım, ayakkabı alacak durumumuz olmadığı için ben de o yüzden kaleyi seçtim.” Ben böyle bir şey yaşamadım fakat o dönemler ailelerimiz bu işlere tamamen karşıydı. Mesela malzemelerimizi kömürlükte saklardık. Ayağım kırıldı, iki gün evde kırık ayakla dolaştım evde ama söyleyemedim aileme. Kısacası futbola sıcak bakılmıyordu bizim gençliğimizde.

“SPORA HİZMET ETME HAYALİM, İDEALİM VARDI”

Askerden sonra bir ağabeyim beni antrenör kursuna gönderdi. 15 günlük bir eğitimden sonra diplomamı aldım. Çünkü futbolculuk dönemimden sonra spora hizmet etme hayalim, idealim vardı. Şu an başkanlığını yaptığım Özalibeyköyspor’da da stajyer hocalık yaptım. Antrenörlük dönemlerimde şimdiki Alibeyköy Spor Kompleksi’nin olduğu yerde Silahtar sahalarında maça çıkarken Eyüplü olan İl Hakem Kurulu Başkanı Fikri Tüpçüoğlu bana: ”Oğlum senin yaşın genç, biz hakem arıyoruz. Ne işin var senin antrenörlükte, onu yaşlanınca yaparsın. Gel hakem yapalım seni” dedi. Ondan sonra hakemlik kursuna gittim ve 1994 yılında hakemliğe başladım. 2004’te bıraktım. 2004’ten sonra da kulüp yöneticiliğine başladım.

“TOPLUMA DAHA ÇOK FAYDAM OLSUN DİYE….”

Futbolcunun kendisine faydası vardır, antrenör ise futbolcu yetiştirir ama kendisini bir literatüre koymak ister. Hakem; spora, futbola hizmet etmekten ziyade kendisinin iyi maç yönetip yönetmediğine ve kaç puan aldığına bakar. Fakat başkan ya da yönetici çocukları kötü alışkanlıklardan kurtarmak için çaba sarf eder. Ben de topluma daha çok faydam olsun, daha büyük bir kitleye ulaşabileyim ve daha çok insanı kötü şeylerden kurtarabilmek istedim.

“BİZ ÖZALİBEYKÖY SPOR KULÜBÜYÜZ”

Özalibeyköyspor’da bizim şöyle bir özelliğimiz var; antrenörü de yöneticisi de bu işin mutfağından geliyor. Zaman zaman antrenörlerle, yöneticilerle, futbolcularla konuşurken ”Karşınızda farklı bir meslekten gelen başkan yok, bu işten gelen bir başkan var. Ona göre konuş” diyorum. Mesela şu an TFF 1.Lig’e çıkma mücadelesi veren İstanbulspor’un kalecisi Umut Kaya Özalibeyköy’ün yetiştirdiği bir kardeşimiz. Onun Beşiktaş’a transfer olduğu zamanda yöneticiydim, genel kaptandım, hasbelkader benim katkım oldu. Konuşmalarımda bunları da söylüyorum. Biz Özalibeyköy Spor Kulübüyüz, altyapı spor kulübüyüz. Hedef büyüteceğiz. Türkiye şampiyonluklarında hedefiniz olsun, artık her yıl en az bir iki sporcu profesyonel liglerde olsun istiyorum.

“ALİBEYKÖY’ÜN FUTBOLCUSU MEŞHUR”

Çok uzun vadeli planlar yapıyoruz yapmasına ama yarına çıkacağımızın da garantisi yok. Onun için hiç ölmeyecekmişiz gibi çalışacağız, yarın ölecekmiş gibi de ibadet edeceğiz. Ama uzun vadeli planlarım arasında Türkiye şampiyonluğunu görmek var. Profesyonel takımlara futbolcu transfer etmek için adım atmak istiyorum. Bu adımı attık aslında fakat bana göre yeterli değil. Daha fazla sayıda futbolcu transfer etmek istiyorum. 1988’de askerlik yaparken alay komutanı ”Alibeyköy’ün nesi meşhur?” dedi. ”Futbolcusu meşhur” dedim. Alibeyköy’ün hala şu anda bile futbolcusu meşhurdur ama yeterli mi, yetersiz. Biz artık İstanbul’daki liglerde şampiyonluklara doyduk. Türkiye şampiyonasında da Türkiye 4.lüğüne kadar geldik. Türkiye 4.lüğünün üstüne çıkamadık, en büyük başarımız Türkiye 4.lüğü. Artık bir Türkiye şampiyonluğu istiyoruz, hedefimiz bu. Diğer bir hedefimiz de liglere daha çok futbolcu vermek.

“KULÜPLER BİRLİĞİ BÖYLELİKLE BELEDİYENİN DE YÜKÜNÜ HAFİFLETMİŞ OLUYOR”

2007 yılında Eyüp’te kulüpleri bir araya toplayalım dedik. Birkaç spor kulübüyle toplanıp Eyüp Kulüpler Birliği’ni kurduk. Kulüplerimizi bir çatı altında toplayıp daha iyi hizmet verelim istedik. Şu an 23 tane spor kulübümüz var. Kulüplerle ilgili bir problemde yerel yöneticiler kulüpler birliği olarak bizi muhatap alıyorlar. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda da kulüplerle ilgili bir şey olduğu zaman bizimle irtibata geçiyorlar. Belediye Başkanımız Remzi Aydın’da futbolla ilgili ne konuşursak konuşalım yapması gereken her şeyi yapmak için mücadele eden bir belediye başkanı. Eyüp ilçemizde her hafta cumartesi 7 araç, pazar 7 araç deplasmana gidiyor. Araçları belediye tahsis ediyor ama organizasyonunu biz yapıyoruz. Kulüpler birliği böylelikle belediyenin de yükünü hafifletmiş oluyor. Tesis, saha yapımında bunların kumanyalarında, belediyemizin ödül yönetmeliğiyle yaptığı yardımlarda organizasyonu biz yapıyoruz. Belediyemiz malzeme, forma, eşofman yardımında bulunuyor, bunların organizasyonunu da biz yapıyoruz. Belediyenin spor müdürlüğü de var tabii ama spor müdürlüğü okullarla ilgilendiği için amatör kulüplerle de genelde biz ilgileniyoruz. Onun dışında Türkiye şampiyonasına gidecek kulüplerimize de hediyeler oluyor, onlarla da ilgileniyoruz. Kupalarını belediye başkanımıza verdirtiyoruz. Şampiyonluk geceleri organizasyonu için belediye başkanımızla ortak hareket ediyoruz. Yani biz esasen kulüpler birliği olarak belediye ve kulüpler arasında aracı konumundayız, köprüyüz.

“ALTYAPININ İYİ OLMASI GEREKİYOR”

Muhammer Torun’un Eyüpspor’da başkanlık yaptığı dönemde altyapı sorumluluğu yaptım. O dönem Hamza Hamzaoğlu ve Cihat Aslan’la çalıştık. 2 hocada alt yapıdan oyuncularla kadrolarını kurmak istedi. Bu sebeple de yukarı futbolcu çıkabilmesi için altyapının iyi olması gerekiyordu. Altyapıda işi düzgün yaptığın zaman futbolcuyu yukarıya hazırlayabiliyorsun. Yetişen çocuklar da takımı sahiplendiği için başarı geliyor. O dönem ki başarının sebebi buydu. Şimdi aynı sistemi Özalibeyköyspor’da yapmaya çalışıyoruz.

“KENDİ MEMLEKETİMDEN ÇOK EYÜP VE ALİBEYKÖY’DE HİZMET ETMEK İSTİYORUM”

Soruyorlar bir Eyüplü olarak Eyüpspor’u yönetmek ister misin diye. İsteyip istememek bizim elimizde değil şartlar ve imkânlar önemli. Kastamonuluyum ama kendi memleketimden çok Eyüp ve Alibeyköy’de hizmet etmek istiyorum. Tabi öncelikle Alibeyköy’de hizmet etmek istiyorum. Ama şöyle düşün kulüpler birliği başkanıyım bütün kulüplere hizmet ediyorum yani bunun içinde Eyüpspor’da var. Yine Eyüpspor’un içindeyiz.

“le Sport Magazine için;”

Öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Çünkü böyle adım ata ata Türk futbolunu bir yerlere getirmek için uğraşıyorsunuz. Bu tohum atılmışsa bunun meyvelerini inşallah birkaç sene sonra belki çok uzun sonra alacağınızı düşünüyorum. Bu işi bilenlerin yapması güzel. Günümüz ülkesinde çok ihtiyaç duyulan bir şey yapıyorsunuz. Bunun için sizi tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir