Spor Akademisinde Nasıl Okuyabilirim ?

Beceri Spor Akademisi kurucusu Adem Temizel ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve Spor Bilimleri Fakülte’lerine nasıl girildiğini sorduk ve öğrenci adayları tarafından sıkça sorulan soruların cevabını aldık.

İşte o sorular ve cevapları ;

BESYO sınavlarına başvuru için ne yapmak gerekiyor?

BESYO’ya başvuru yapabilmek için YGS ‘ye girmek zorunludur.

YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 puan türlerinden herhangi birisinden en az 140 puan almak başvuru için yeterlidir. Fakat bazı üniversiteler başvuru için kendi puan barajını belirlemektedir.

Her üniversite kendi sınav takvimini ve kılavuzunu resmi internet adreslerinden yayınlamaktadır.

Size uygun olan üniversiteye yayınlanan takvim aralıklarında direk başvuru yapılır. Başvuru yapıldıktan sonra size verilen gün ve tarihte orada hazır olmanız gerekir.

Başvuruda istenen belgeler ;

– 6 adet resim

– İlgili üniversitenin ön kayıt formu

– Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

– Mezunlar için diploma, öğrenciler için öğrenci belgesi

– Sağlık Raporu (İbarede ”Spor yapmasına sakıncası yoktur” yazılı olmalıdır.)

– YGS sonuç belgesi ve fotokopisi

– Banka dekontu (sınav ücretliyse)

– Sporcu Özgeçmişi(İlgili üniversite istiyorsa)

YGS sınavından kaç puan almam gerekiyor?

Baraj puanı olarak her hangi bir puan türünden 140 puan almak yeterli olmasına rağmen üniversitelerin sınav komisyon kurulu bu puanı yukarı çekebiliyor. Örnek olarak Gazi Üniversitesi 2012 yılında baraj puanını Antrenörlük Bölümü için 250, Öğretmenlik Bölümü için 300, Ankara Üniversitesi 230, Hacettepe Üniversitesi 265 olarak belirlemişlerdir.

 YGS sınavında barajı geçmem yeterli mi?

Özel yetenek sınavlarında ortalama olarak YGS puanının etkisi %50-55’tir. Bu duruma göre ne kadar yüksek puan alırsanız kazanma oranınızda o derece yüksek olsa da tek kural puanın yüksek olması değildir. Fiziksel olarak ta hazır olmak ve doğru üniversite tercihi yapmak önemlidir. Bazende özel yetenek sınavında çok iyi derece yapmış olsanız bile YGS puanınız düşükse kazanamaya biliyorsunuz.

 Spor Akademisini kazanmam için kaç puan almam gerekir?

Ygs’nin etkisinin %55 olduğunu düşünürsek mümkün olduğunca her hangi bir puan türünden en yüksek puanı almanız gerekiyor. Puan türleri ; YGS 1,YGS 2, YGS 3, YGS 4,YGS 5, YGS 6.

 Sadece YGS sınavına girmem yeterli midir?

Özel yetenek sınavlarına ön kayıt yaptırabilmek için belirlenen baraj puanı almışsanız sınava girmeniz yeterlidir. Genel olarak istenen en az 140 puandır. Fakat üniversiteler kendi barajını da isteyebiliyor. Bu yüzden her zaman yüksek puan alma hedefinde olmanız gereklidir.

Özel yetenek sınavlarında YGS puanının etkisi nedir?

YGS puanı %50-55 arasında özel yetenek sınav sonucunu etkilemektedir.

YGS de hangi puan türünde kaç almam gerekiyor?

Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Yabancı Dil puan türlerinden en yüksek hangisinden puan alınmışsa o puan geçerlidir. Dolayısıyla YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 puan türlerinden hangisi en yüksekse o puan geçerli olacaktır.

Spor akademilerine kimler başvuru yapabilir?

Lise son sınıf öğrencisi ya da mezunu olan YGS’ye girip en az 140 puan alan herkes başvuru yapabilir.

Özel yetenekle öğrenci alan Spor akademilerinde başvuru sistemi nasıl işler? Ne yapmam gerekmektedir?

Üniversiteler kendi resmi internet sitelerinden sınav takvim ve kılavuzunu yayınlar. Size uygun olan üniversiteye başvuru yapabilirsiniz.

Çalışmaları kimler tarafından yönetilecektir ?

Beceri Spor Akademisi kurucuları Beden Eğitimi ve Spor Akademisi mezunu Adem Temizel ve Hakan Nergis kursun işleyişini sağlayacaktır.

Sınavlarda torpil ve adam kayırmalar olduğu söyleniyor, böyle bir şeyin gerçekleşmesi mevcut sınav sistemlerinde mümkün müdür?

Kesinlikle mümkün değildir. Bu tür söylentiler bu durumdan rant sağlamak isteyen kişiler tarafından çıkarılmaktadır.

Okulu kazandırma garantisi veriyor musunuz?

Garanti vermiyoruz. Garanti veren kurslardan da uzak durmanızı öneriyoruz. Çünkü bu süreç bir çok unsurdan oluşur. Çaba yoksa kazançta yoktur.

Özel çalışma grupları oluşturacak mısınız?

Özel çalışma grupları oluşturulacaktır. Bu özel çalışma gruplarından tüm adaylar ücretsiz yararlanacaktır.

Ben şimdiye kadar hiç spor yapmadım, benim kazanma ihtimalim var mıdır?

YGS puanınıza göre kazanma durumuz olabilir. Ancak özel yetenek sınavlarında yapacağınız performans da önemlidir. Mevcut sistemde eğer antrenmanları yapabiliyorsanız kazanma olasılığınız yükselir. Kursumuzun kazandırdığı spor geçmişi olmayan ama şuan BESYO ‘da okuyan birçok öğrencimiz mevcuttur.

Çalışmalara daha sonra katılmış olsam ne kaybederim, bir şey fark eder mi?

Gerekli test ve ölçümleri yaptıktan sonra bu sorunun doğru cevabını verebiliriz. Test ve ölçümlerimiz ücretsizdir.

Okulların özel yetenek sınavlarında sizlerde bulunacak mısınız? Orada bize faydanız dokunacak mı?

Sınavda ekibimizden antrenörler yanınızda bulunacak. Herhangi bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığınızda gerekli süreçte size destek olacağız.

Okulların sınavlarında lisanslı sporcu olmak önemli midir?

Sporcu öz geçmişi olmayan adayları sporcu öz geçmişi istemeyen üniversitelere yönlendirilmesi gerekir. Aksi halde zaman kaybeder, yol parası harcar, otel parası harcar ve eliniz boş dönersiniz.

Lisede okul takımındaydım orada almış olduğum lisans geçerli midir?

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu turnuvalar için oluşturulmuş lisanslar geçerli değildir. Ancak GSGM ‘den çıkarılmış olan okul spor kulüplerinin lisansları geçerlidir.

Kursunuza nasıl kayıt olabilirim ?

Kayıt işlemlerini randevu sistemiyle yönetiyoruz. www.becerisporakademisi.com adresine girerek bize ulaşabilirsiniz. Belirlenen randevu tarihinde hem sorularınızı sorabilir hem de ekibimiz tarafından gerekli test ve ölçümlerinizi alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir